Turhapo-Logo-2
Erken Menopoz Kök Hücre Tedavisi Prof. Dr. Nesrin Erçelen 3

Erken Menopoz / Kök Hücre Tedavisi / Prof. Dr. Nesrin Erçelen

Yeni biyolojik tedaviler erken menopozun çaresi olabilir mi?

Tıbbi Genetik Uzmanı Prof. Dr. Nesrin Erçelen, 20-30’lu yaşlarda, yumurtalıklarındaki yumurtaları olgunlaşmayan, folikülleri gelişmeyen ve erken menopoz görülen kadınları tedavi edecek herhangi bir ilaç olmamasına rağmen yeni biyoteknoloji teknikleriyle elde edilen, halk dilinde genel olarak “kök hücre” denilen tedavilerin bu hastalarda kullanma imkanı doğduğunu duyurdu. 

Geneis Kurucusu ve Tıbbi Genetik Uzmanı Prof. Dr. Nesrin Erçelen, erken menopoz hastalarının kaderini değiştirecek, anne olmalarının önünü açacak kök hücre tedavilerinin neler olduğunu, kimlere, hangi protokollerle uygulandığını anlattı… 

Erken Menopoz Kök Hücre Tedavisi Prof. Dr. Nesrin Erçelen 2

Erken menopozda hücre tedavileri nedir?

Erken menopozu aslında biyolojik olarak üreme çağının erken yaşlanması olarak tarif edebiliriz. O yüzden de klasik tedavilere cevap vermeyen hastalarda yeni biyoteknoloji ürünlerinin kullanılması söz konusu oldu. Bunlardan da en etkili olduklarını bildiklerimiz, hücrelerden elde edilen birtakım yeni ilaçlar. Bunlar genel olarak erken yaşlanan biyolojik saati geri çevirmeye yönelik ya da bundan dolayı özellikle yumurtalıklarda, erken yaşlanmanın getirdiği birtakım olumsuz çevre koşullarını düzeltmekle görevli oluyorlar. Bu yeni ajanların yaptıkları aslında olmayan üreme hücrelerini yerine koymak değil. Eğer bunların örneğin doku inflamasyonu nedeniyle erken kaybedilmesi, sayılarının azalması, çevre faktörlerine bağlı beslenmelerinin bozulması nedeniyle şikayetler ortaya çıktıysa; yeni tedavilerin bu hastalarda etkili olabileceğini söyleyebiliriz. Olmayan bir hücreyi veya dokuyu yerine koymak değil, biyolojik saatin erken yaşlanmasından doğan dezavantajları düzeltmeye yönelik tedaviler. Yani eğer yumurtalar yetersiz beslenme, yumurtalıklardaki çevre faktörlerine ya da hormonel faktörlere göre gelişmesini sürdüremiyorsa bu hastaların bir kısmında hücre tedavilerinin olumlu sonuç verebileceği bilimsel çalışmalarda gösterildi. 

KALİTEYİ ARTIRMAK İÇİN KULLANILIYOR 

Bu tedavi kimlere yapılabilir?
Birincisi bu tedaviler henüz tıpta klasik rutin tedaviye girmemiştir. Konuyla ilgili bilimsel çalışma yapan kliniklerde, gerekli izinler alınarak yapılan kişiye özel tedavilerdir. Eğer doğuştan halihazırda yeterli sayıda folikülü, yumurta hücresi olan erkek ya da kadında menopozda ya da olgun sperm azlığında bunların kalitesini arttırmak ve olgunlaşmasını sağlamak üzere hücre tedavileri kullanılabilir.

KANSER TEDAVİSİ SIRASINDA UYGULANMAZ

Kimlere uygulanamaz?
Halihazırda kanser gibi ciddi hastalık tedavisi görenlerde ya da enfeksiyon geçiren ya da organlarda, yumurtalıklarda bu erken menapoza ya da hücre ölümlerine neden olan doğuştan bir genetik faktör varsa bazı durumlarda hücre tedavisinde kullanamıyoruz ya da başarı şansının olmadığını biliyoruz. O yüzden hastalarımızı mutlaka bu tedavileri almadan önce ciddi bir taramadan geçiriyoruz, tıbbi muayeneden geçiriyoruz. Yarar görebilme ihtimali olan, daha önceki çalışmalarımızdan edindiğimiz tecrübelerle tedavi almaya uygun hastalarımızda hücre tedavisi öneriyoruz.

HÜCRE TEDAVİLERİNDE YOLUN ÇOK BAŞINDAYIZ 

Bu tedaviler, menopozun tarih olabileceği anlamına gelir mi?
Şİmdilik maalesef gelmiyor. Çünkü hücre tedavilerinde daha yolun çok başındayız. Şu ana kadar son 15-20 yılın tecrübesiyle bazı sistemik hastalıkları, eskiden vücutta rejenerasyon kapasitesini tekrar yerine koyamadığımız hastalıkları, otoimmün hastalıkları yani immün sistemdeki regülasyonun bozulduğu hastalıkları tedavi etmeye başladık. Bu tedaviler yeni başlayan tedaviler. Zaten yasal ve etik olarak da çok sınırlı hastada uygulayabiliyoruz ama uygulandığında da belli grup hastadan çok iyi yanıt aldığımız için bu uygulamalar hızla devam ediyor.

ERKEN YAŞLANMA VE KRONİK HASTALIKLARDA DA KULLANILMAYA BAŞLANDI 

Yani sadece erken menopoz değil, normal menopozda da kullanılabilir mi?
Bu hücre tedavileri, elbette ki yaşlanma eğer dokularımızın hasar görmesi, bağışıklık sisteminin dezavantajlarının kendimize geri gelmesi söz konusuysa bunların bir kısmını kontrol edebiliyor. Ama bildiğimiz yaşam döngüsünü tamamen geri çevirmeleri, biyolojik yaşlanmayı durdurmaları henüz çok kanıtlanmış bir tıp olarak söz etmek mümkün değil. Çünkü biliyoruz ki vücutta aslında bu menopozu, andropozu ya da yaşlanmayı yöneten bir takım genetik mekanizmalar var ve biz bunları maalesef daha çok net olarak anlamış değiliz. Ancak bugün bunların neden olduğu yıpranmaları bu yeni hücre tedavileriyle ya da biyoteknoloji ürünleriyle durdurma ve bir kısmını da onarma kabiliyetimiz var. Tabii bunlar kişisel tedaviler, yani inflamasyonun çok arttığı kişilerde, anormal derecede bağışıklık sisteminin kontrolünü kaybettiği kişilerde, hormonel dengesizliklerinin düzeltebileceği kişilerde ya da yaralanmalarda, lokal dejenerasyonlarda ve inflamasyon dediğimiz erken yaşlanma ya da kronik hastalıklarda bu tip tedavileri kullanmaya başladık diyebiliriz.

YAN ETKİSİ YOK

Bu tedavilerin herhangi bir yan etkisi söz konusu mu?
Yan etki olarak herhangi bir tetiklenme, var olmayan bir mekanizmayı tekrar uyarma gibi etkilerinin olmadığı bilimsel çalışmalarla gösterildi. En kötü ya da en istemediğimiz etkisi yararlı olmamaları; bazen verdiğimiz tedaviler o kişide etkisiz olabiliyor, bunu da cevapsızlık olarak görüyoruz. O yüzden kişisel tedavi olarak tarif ediyoruz bu tedavileri. Nadir olarak enjektör yerinde alerjilerle karşılaşabiliyoruz. 

ELİMİZDEKİ KANITLANMIŞ STANDART DATALARA GÖRE İLERLİYORUZ

Bir tedavi yöntemi olarak mı kullanılıyor yoksa isteyen her kadına uygulanabilir mi?
Şu anda kişisel ve özel izine tabi bir tedavi yöntemi olarak görmek lazım. Öncelikle o kişide neden ihtiyaç olduğunu cok iyi saptamak lazım. Bir kişiye hücre tedavisi vermemiz gerektiğini düşündüğümüz zaman o kişiye özel bir ürün ve özel doz olarak hazırlanan tedavilerdir. Tabii burda standandizasyondan bahsetmiyoruz demek doğru değil çünkü tıpta tedavilerin standart denenmiş olması gerekir. Yani evidence-based tedaviler ancak uygulanabilir. Elbette ki elimizde ana protokollerimiz mevcut yani evidence-based datası olan kanıtlanmış tıpla biz ancak bir hastayı tedavi edebiliriz bu yeni yöntemlerle. Ancak bu tedavi yöntemleri tüm dünyada kabul edilen yeni tedavi yöntemleri kapsamına girdiği için kişiye özel. İstenen tetkiklerin yapılması gerekiyor ve ondan sonra belirli dozlarda uygulanabilen tedaviler. O yüzden kontrollü olarak takip edilen bir yeni kişisel tedavi olarak düşünmek gerekmektedir. 

NERESİ BOZUKSA ORAYA UYGUN TEDAVİ PLANLANIYOR 

Kişinin kendi hücreleri mi kullanılıyor yoksa dışarıdan mı kök hücre kullanılıyor?
İkisi de mümkün. Her hastayı, kendi hastalığı içinde değerlendirmek gerekiyor. Önemli olan patolojinin ne olduğudur. Çünkü biz yoldan çıkmış bir biyolojik sistemi tekrar yoluna koymaya çalışıyoruz ya da onun vücuda verdiği zararları geri döndürmeye çalışıyoruz. O yüzden burada o mekanizmanın nerde bozuk olduğuna bakıp elimizdeki ürünlerle, yani ilaçlarla hangisinin etkili olacağını düşünmek ve karar vermek gerekiyor. Ona göre bir protokol uyguluyoruz.

Erken Menopoz Kök Hücre Tedavisi Prof. Dr. Nesrin Erçelen 4

VÜCUDUMUZDA DA TIPKI İNTERNET GİBİ BİR SİNYAL SİSTEMİ VAR 

Nasıl bir tedavi protokolü var?
Spesifik menopozla ilgili tedaviyi düşünecek olursak şu anda halihazırda bu konuda kabul edilmiş birkaç tane yöntem var. O hastaya en uygun olanı seçmek gerekiyor. Şunu biliyoruz ki genel olarak hücre tedavileri bir sinyal üstünden çalışıyorlar. Yani adeta bir internet sistemi varmış gibi vücutta düşünmek lazım ki bağışıklık sisteminin büyük bir kısmı bu sinyal sistemiyle çalışır. O yüzden bizde tedavilerimizde özellikle bu sinyal sistemine dayalı bir protokol uyguluyoruz. Bu da sistemik tedavi demektir. Yani damardan tedaviler genellikle tercih ediliyor. Hem etkileri düşünüldüğü zaman, hem de hastaların yarar görmesi bakımından, kişiyi en uygun şekilde tedavi etmekte, o tedavi yöntemini seçmekte fayda var. Sonuç olarak bu tıpta yeni tekniklerin tedavi başarı oranları henüz net olarak bilinmemektedir. Konuyla ilgili bilimsel çalışmalar devam etmektedir.

www.turhapo.com

Türkiye Haber Portalı

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com

Booking Rezervasyon 1
Booking Rezervasyon 1

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com


Şevket Dağ’ın 65 Eseri Bir Arada: Zaman ve Mekânın Büyüsünde Bir Ressam

Şevket Dağ’ın 65 Eseri Bir Arada: Zaman ve Mekânın Büyüsünde Bir Ressam

Bursa Bülbülü Sinemalarda! Ata Demirer

Bursa Bülbülü Sinemalarda! Ata Demirer

Enflasyona Rağmen Lüks Tüketimde Büyüme

Enflasyona Rağmen Lüks Tüketimde Büyüme

Mor ve Ötesi’nin Senfonik Büyüsü: Zorlu PSM’de Unutulmaz Anlar!

Mor ve Ötesi’nin Senfonik Büyüsü: Zorlu PSM’de Unutulmaz Anlar!

Ahmet Hiçkorkmaz Yeni Şarkısı ”Yav Ben Görmedim”

Ahmet Hiçkorkmaz Yeni Şarkısı ”Yav Ben Görmedim”

TÜSEV Sivil Toplum Serisi: Peter Singer’ın Yeni Kitabı

TÜSEV Sivil Toplum Serisi: Peter Singer’ın Yeni Kitabı

Manuel Osteopati ve Nefes Çalışmasıyla Sağlığınızı Optimize Edin: Meghan Martin Six Senses Kaplankaya’da

Manuel Osteopati ve Nefes Çalışmasıyla Sağlığınızı Optimize Edin: Meghan Martin Six Senses Kaplankaya’da

Plastik Kirliliği: Bilim İnsanları Okyanusların Temizlenmesi İçin Yenilikçi Yöntemler Üzerinde Çalışıyor

Plastik Kirliliği: Bilim İnsanları Okyanusların Temizlenmesi İçin Yenilikçi Yöntemler Üzerinde Çalışıyor

Yapay Zeka, Finansal Analizde İnsanları Geride Bırakıyor

Yapay Zeka, Finansal Analizde İnsanları Geride Bırakıyor

E-Ticaret Devrimi: Geleneksel Mağazaların Geleceği

E-Ticaret Devrimi: Geleneksel Mağazaların Geleceği

2023’te Yeşil Enerji Yatırımları, Fosil Yakıtları Geride Bırakıyor

2023’te Yeşil Enerji Yatırımları, Fosil Yakıtları Geride Bırakıyor

Tüpraş Ventures’dan Robotik Teknolojilere İlk Yatırım

Tüpraş Ventures’dan Robotik Teknolojilere İlk Yatırım

Tiktok’a 345 Milyon Avro Ceza

Tiktok’a 345 Milyon Avro Ceza

Meta, İleri Seviyede Bir Yapay Zeka Sistemi Geliştirmek İçin Çalışıyor

Meta, İleri Seviyede Bir Yapay Zeka Sistemi Geliştirmek İçin Çalışıyor

Uzay Keşiflerinde Tarihi An: Mars’ta Solunabilir Oksijen Üretimi Başarıldı

Uzay Keşiflerinde Tarihi An: Mars’ta Solunabilir Oksijen Üretimi Başarıldı

Zeynep Öykü’den Uluslararası Antakya Film Festivali Çağrısı

Zeynep Öykü’den Uluslararası Antakya Film Festivali Çağrısı

Tiyatro ve Politika: Sahne Sanatlarının Siyasi Anlamı

Tiyatro ve Politika: Sahne Sanatlarının Siyasi Anlamı

Hayalet Orkide “Umutsuz Şehir” İsimli Yeni Single Yayınlandı

Hayalet Orkide “Umutsuz Şehir” İsimli Yeni Single Yayınlandı

“Affedecek Misin?” Gece Yolcuları Akustik

“Affedecek Misin?” Gece Yolcuları Akustik

Yasir Miy “Dayan Yüreğim” yayında!

Yasir Miy “Dayan Yüreğim” yayında!

Uyku bozukluğu, beyni hızlı yaşlandırıyor!

Uyku bozukluğu, beyni hızlı yaşlandırıyor!

Uyku Sırasında Beyin Temizleniyor: Sağlıklı Uykunun Önemi

Uyku Sırasında Beyin Temizleniyor: Sağlıklı Uykunun Önemi

Robotik Cerrahi: Doktorlarınızın Yanında Bir Robot

Robotik Cerrahi: Doktorlarınızın Yanında Bir Robot

Fado ve Çağdaş İngiliz Müziğini Harmanlayan Nessi Gomes, 11 Kasım’da Zorlu PSM’de!

Fado ve Çağdaş İngiliz Müziğini Harmanlayan Nessi Gomes, 11 Kasım’da Zorlu PSM’de!

Süleyman Şah’a Efsane karşılama

Süleyman Şah’a Efsane karşılama

Rapçi SEFO, TFF Ödül Töreninin Ardından Genç Sporculara Moral Verdi

Rapçi SEFO, TFF Ödül Töreninin Ardından Genç Sporculara Moral Verdi

Mahmut Görgen’in “NUTUK” Şarkısı Instagram’da Viral Oldu!

Mahmut Görgen’in “NUTUK” Şarkısı Instagram’da Viral Oldu!

”Himmet Çiçek” yeni albümüyle coşturacak!

”Himmet Çiçek” yeni albümüyle coşturacak!

Atatürk filminin yönetmeni “ATA”nın huzurunda

Atatürk filminin yönetmeni “ATA”nın huzurunda

Alhas Ailesinin En Mutlu Günü

Alhas Ailesinin En Mutlu Günü

Selçuk Aydemir’in acı günü

Selçuk Aydemir’in acı günü

Mehmet Uslu’dan Yepyeni Tekli: “Kutup” Sizleri Bekliyor!

Mehmet Uslu’dan Yepyeni Tekli: “Kutup” Sizleri Bekliyor!

Murat Sarıyıldız iş dünyasından sinemaya güçlü girdi

Murat Sarıyıldız iş dünyasından sinemaya güçlü girdi

Gemlik Zeytini Festivalinde Göksel Rüzgarı

Gemlik Zeytini Festivalinde Göksel Rüzgarı

92. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda finali Haluk Levent yaptı

92. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda finali Haluk Levent yaptı

Cumhuriyetin 100. Yılında ‘’Sinemamızın Yüzü’’ Özel Ödülü Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a takdim ediliyor

Cumhuriyetin 100. Yılında ‘’Sinemamızın Yüzü’’ Özel Ödülü Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a takdim ediliyor

Turkcell Vadi’de Kenan Doğulu yıldızı parladı

Turkcell Vadi’de Kenan Doğulu yıldızı parladı

Alper Erözer model sevgilisi Abigail Goddey ile Nişantaşı’nda görüntülendi

Alper Erözer model sevgilisi Abigail Goddey ile Nişantaşı’nda görüntülendi

Sonsuz Olanaklar: İnsan Zihninin Sınırsız Potansiyeli

Sonsuz Olanaklar: İnsan Zihninin Sınırsız Potansiyeli

Katy Massey’den Annesiyle Arasındaki Bağı Onaran Hüzünlü Bir Hikaye: “Neresi Bizim Evimiz?”

Katy Massey’den Annesiyle Arasındaki Bağı Onaran Hüzünlü Bir Hikaye: “Neresi Bizim Evimiz?”

ANQI’nin Hiromita Eserleri 18. Contemporary Istanbul’da Sergilenecek

ANQI’nin Hiromita Eserleri 18. Contemporary Istanbul’da Sergilenecek

İslam Medeniyetinin Zengin Mirası Özbekistan’da Sergileniyor

İslam Medeniyetinin Zengin Mirası Özbekistan’da Sergileniyor

Kalp Sağlığını Korumak İçin Bilmeniz Gerekenler: Kalp Hastalıkları

Kalp Sağlığını Korumak İçin Bilmeniz Gerekenler: Kalp Hastalıkları

Ece Mumay | 51.Ürgüp Uluslararası Bağ bozumu Festivali

Ece Mumay | 51.Ürgüp Uluslararası Bağ bozumu Festivali

Zaferin Rengi Filmi Okuma Provası Yapıldı

Zaferin Rengi Filmi Okuma Provası Yapıldı

İlaç Fiyatları ve Erişilebilirlik: Global Bir Sorunun İzinde

İlaç Fiyatları ve Erişilebilirlik: Global Bir Sorunun İzinde

3D Yazıcı Üreticisi Zaxe 60 Milyon TL Yatırım Aldı

3D Yazıcı Üreticisi Zaxe 60 Milyon TL Yatırım Aldı

Günnur Başar Homeopati ile Bir Şifa Yolculuğu

Günnur Başar Homeopati ile Bir Şifa Yolculuğu

NESHE | İlk Türkçe Şarkısı Bingo

NESHE | İlk Türkçe Şarkısı Bingo

Sağlıklı Gözler, Başarılı Gelecek: Çocukların Göz Sağlığı

Sağlıklı Gözler, Başarılı Gelecek: Çocukların Göz Sağlığı

1 2 3 83

Türkiye Haber Portalı Logo
Turhapo-Logo-2
Türkiye News Portal Logo

INDEX URL LIST