Turhapo Logo
Esas Sosyal Fırsat Eşitliği Sağlar Esas Holding 1

Esas Sosyal Fırsat Eşitliği Sağlar / Esas Holding

Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı’nın Kurumsal Destekçileri arasında 18 farklı sektörde faaliyet gösteren, Türkiye’nin önde gelen 41 şirketi yer alıyor. Bu yıl 10 yeni kurumun daha katıldığı ekosistemde yer alan kurumlar genç istihdamında fırsat eşitliği, çeşitlilik ve kapsayıcılık misyonu etrafında bir araya geliyor.

Merhum Şevket Sabancı ve ailesi tarafından 2000 yılında kurulan Türkiye’nin lider yatırım şirketlerinden Esas Holding, sosyal fayda odaklı birimi Esas Sosyal ile 2015 yılından bu yana gençlik ve istihdam alanında sürdürülebilir ve ölçülebilir etki yaratıyor. Esas Sosyal’in, şimdiye kadar 600 gencin faydalandığı ve 30 bini aşkın başvuru alan programları, üniversite isminin yeterince bilinmemesi nedeniyle istihdama geçişte fırsat eşitliğine ihtiyaç duyan gençlerin güçlendirilmesine odaklanıyor.

“Esas Sosyal Fırsat Eşitliği Sağlar” mottosuyla sosyal yatırım modelleri hayata geçiren Esas Sosyal, Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat, Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım ve Mezunlar Programları etrafında 3 bin kişilik geniş bir ekosistemi harekete geçiriyor. Esas Sosyal’in özgün bir özel sektör ve sivil toplum iş birliği modeli olarak 2019 yılında başlattığı Kurumsal Destek Programı ile ekosisteme katılan kurumlar, ‘çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık’ misyonu etrafında el ele veriyor. Gençlere fırsatlar verildiğinde ortaya çıkan etkiyi kanıtlayan bu destek programı ile genç istihdamında fırsat eşitliği konusunda farkındalık yaratılması da hedefleniyor. 

Şimdiye kadar 250 gence sivil toplum kuruluşlarında (STK) ilk iş deneyimi kazandıran Esas Sosyal’in ilk sosyal yatırım programı Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat, 2016 yılından bu yana devam ediyor. Eylül ayında 50 yeni katılımcının daha işbaşı yaptığı Program kapsamında yeni mezun gençler, özel sektörde de karşılığı olan pozisyonlarda 12 ay boyunca tam zamanlı olarak istihdam ediliyor. Katılımcıların İlk Fırsat Akademisi kapsamında 250 saatlik eğitim ve gelişim imkânlarından yararlandıkları Programı tamamlayan gençlerin %100’ü 6 ay içinde yeni işlerine geçiş yapıyor. 

Eylül’de başlayan 2022 Programına, Esas Holding’in yanında 33 kurum destek veriyor ve toplam 22 STK bu modelle destekleniyor. Ekosisteme bu yıl Arçelik, DESA, Figopara, FLO, Ford Otosan, Insider, İş Portföy, Penti, TFI TAB Gıda Yatırımları ve VISIOTT gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren 10 yeni kurum katıldı. 2019 yılından beri sürdürülebilir bir şekilde programa destek veren kurumlar arasında ise Agito Yazılım, Arzum, Beeo Propolis, BLG Trusted Advisors SA, DenizBank, Dimes, Doğan Holding, ELİG Gürkaynak Avukatlık Bürosu, Esas Gayrimenkul, Fiba Holding, Getir, İnfina Yazılım, Kibar Holding, Korozo, LC Waikiki, Nobel İlaç, Pegasus Hava Yolları, QNB Finansbank, SANKO Holding, Tahincioğlu Gayrimenkul, Turcas Petrol, ÜNLÜ & Co ve Yataş olmak üzere 23 kurum yer alıyor.

Esas Sosyal programlarının etkisi, harekete geçirdiği ekosistemdeki kişi ve kurumların gençlere inançları ve destekleri sayesinde katlanıyor. Kurumsal Destekçiler, gençlerin STK’lardaki maaşlarını Esas Holding ile birlikte karşılarken; yöneticileriyle mentorluk, prova mülakatlar ve çeşitli etkinliklere destek olarak programlarda yer alan katılımcıların kişisel ağlarını ve vizyonlarını geliştirmelerine de katkı sağlıyor. Program katılımcılarının, destekçilerin İnsan Kaynağı havuzlarına katılmasıyla kurumların çeşitlilik ve kapsayıcılık hedeflerine katkı sağlanması ve kurum içi gönüllülüğü pekiştiren faaliyetler ile karşılıklı geliştirilen fayda modeli besleniyor. Böylece Esas Sosyal katılımcılarına destek veren, sayıları 400’ü aşan gönüllü profesyoneller ile kolektif etkinin gücü katlanarak artıyor. 

Gençlere sağlanan artı değerin yanında, 7 yıldır yürütülen bu Programla sayıları 40’a ulaşan Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarına da nitelikli iş gücü ve kaynak desteği sağlanıyor. Ayrıca, Esas Sosyal Programları; 5 farklı Sürdürülebilir Kalkınma Amacını (SKA) benimsiyor. Kurumsal destekçilerin yatırımlarının etkisini artıran iş birlikleri başta olmak üzere Esas Sosyal ile aynı vizyonu benimseyen, ekosistemin her ferdinin desteği SKA’lar arasında yer alan 17 Amaçlar İçin Ortaklıklara katkıda bulunuyor. 

Esas Sosyal’in programlarının ve farkındalığı artıran iş birliklerinin şimdiye kadar sürdürülebilir sosyal yatırım, çeşitlilik, eşitlik, kapsayıcılık ve liderlik iletişimi alanlarında ulusal ve uluslararası alanda 4 ödül ile taçlandırılması ve birçok kurum tarafından örnek uygulama olarak gösterilmesi de yaratılan etkiyi ortaya koyuyor. 

Toplumsal sorunların çözülebilmesi için birlikte hareket etmenin önemini vurgulayan Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı; “Öncelikle gençleri fırsat eşitliği ile buluşturmak, çeşitlilik ve kapsayıcılık anlayışımızı desteklemek için yanımızda olan tüm kurumsal destekçilerimize ve ekosistem paydaşlarımıza teşekkür ederim. Her zaman üstünde durduğum gibi toplumsal fayda yaratmak için güçlerimizi birleştirmemiz gerekiyor. Çalışmalarımızı sürdürürken ölçülebilir ve sosyal etkisi yüksek programlara imza atmayı önemsiyoruz. Odaklandığımız Gençlik ve İstihdam” alanında gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla fikir lideri olarak konumlanıyoruz. Bazı kurumlar fırsat eşitliği yaratma konusunda bize danışıyorlar. Biz de onlara tecrübelerimizden bahsediyoruz. Genç istihdamı konusunda elini taşın altına koyan her kişi ve kurum bizim için çok kıymetli. Her yıl büyüyerek ve daha fazla sosyal fayda sağlayarak ilerlediğimiz bu yolda, ekosistemimiz ile çok farklı kanallarda iş birlikleri yapıyoruz. Destekçilerimiz programlarımızı desteklerken, fikir lideri olduğumuz alanda da kuvvetli etkiler yaratmış oluyorlar. Esas Sosyal bünyesinde hayata geçirdiğimiz “Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat”, “Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım” ve Mezunlar Programları arasında sinerji oluşturmayı önemsiyoruz. Bu yaklaşımla, Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programımızın kurumsal destekçilerinin bursiyerleri Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım katılımcısı olarak ailemize dâhil oluyor. Böylece fırsat eşitliği yaratma yolculuğumuzda kurum ve kişileri bir araya getirdiğimiz ekosistemimiz birbirini besleyerek büyüyor ve gelişiyor. Aramıza bu yıl katılan kurumsal destekçilerimize tekrar Hoş geldiniz” diyor, toplumsal fayda yaratma bilincinin dalga dalga topluma yayılmasını diliyorum” dedi.

Esas Sosyal Hakkında:

Türkiye’nin lider yatırım gruplarından Esas Holding’in sosyal yatırım birimi Esas Sosyal, merhum Şevket Sabancı ve ailesinin topluma yatırım yapma vizyonu ile kuruldu. 2015 yılından bu yana genç istihdamında fırsat eşitliği, çeşitlilik ve kapsayıcılık misyonuyla sürdürülebilir ve ölçülebilir sosyal yatırımlar hayata geçiren Esas Sosyal’in liderliğini Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı üstleniyor. İşverenlerce daha az bilinen devlet üniversitelerindeki gençlerin istihdama geçişte karşılaştıkları engelleri ortadan kaldırmaya çalışan Esas Sosyal, eğitimli genç işsizliğine çözüm modeli olan Programları etrafında özel sektör ve sivil toplum kuruluşları, iş insanları, yöneticiler ve gençlerden oluşan 3.000 kişiyi aşkın güçlü bir ekosistemi harekete geçiriyor. 

www.esassosyal.org

www.turhapo.com Türkiye Haber Portalı

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com


Haluk Naci Tuğcu'nun 'kavuşma' Sergisi Fırat Neziroğlu Art Space'de (1)
Haluk Naci Tuğcu’nun ‘Kavuşma’ Sergisi Fırat Neziroğlu Art Space’de
Ayşe Ayşen Bulut “2025 Yılı şanslı Bir Yıl Olacak” Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi (1)
Ayşe Ayşen Bulut: “2025 yılı şanslı bir yıl olacak” Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Elmanın Faydaları Nelerdir Elmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir
Elmanın Faydaları Nelerdir? Elmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Yılmaz Karaman “sadece Vapurda çaldığım Yıllarım Oldu” Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi (1)
Yılmaz Karaman: “Sadece vapurda çaldığım yıllarım oldu” Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Neden Tatlılar Mutluluk Verir (1)
Neden Tatlılar Mutluluk Verir?
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Öğrencileri Için Uygulamalı Gastronomi Dersleri (1)
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Öğrencileri için Uygulamalı Gastronomi Dersleri
Sağlıksız İşlenmiş Gıdalar İnsan Ve Gezegen Sağlığına Tehdit (2)
Sağlıksız İşlenmiş Gıdalar: İnsan ve Gezegen Sağlığına Tehdit
Sanatın Evrim’i Programında Bu Haftanın Konuğu Sanatçı Dünya Dural (1)
Sanatın Evrim’i programında bu haftanın konuğu Sanatçı Dünya Dural
Disleksi Sanat Sergisi Next Pera'da Sanatseverlerle Buluştu Next Pera Art Gallery (1)
Disleksi Sanat Sergisi Next Pera’da Sanatseverlerle Buluştu – Next Pera Art Gallery
Osman Hamdi Bey Kemahlıoğlu Özel Koleksiyonu Sergisinin 2. Durağı Tunceli Müzesi (2)
Osman Hamdi Bey Kemahlıoğlu Özel Koleksiyonu Sergisinin 2. Durağı Tunceli Müzesi
Yunus Gültekin “işin Içerisinde Bulunmadığınız Hiçbir Derneğe Güvenmeyin” Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
Yunus Gültekin: “işin içerisinde bulunmadığınız hiçbir derneğe güvenmeyin” Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
İtalyanlar Roma Bar Show’a Akın Etti Eylül Aşkın (3)
İtalyanlar Roma Bar Show’a Akın Etti – Eylül Aşkın İtalya’da
Mine Tugay, Vivamayr’da Sağlıklı Yaşam İçin Detoks Yaptı (1)
Mine Tugay, VIVAMAYR’da Sağlıklı Yaşam İçin Detoks Yaptı
Kre Kare Lojistik, Yys Ve İzinli Gönderici Belgeleri Ile Lojistikte Hız Sağlıyor (4)
KRE Kare Lojistik, YYS ve İzinli Gönderici Belgeleri ile Lojistikte Hız Sağlıyor
Sevtap Çapan “herkes Kendini Profesör Zannediyor” Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi (1)
Sevtap Çapan: “Herkes kendini profesör zannediyor” Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Türkiye Iş Ve Inşaat Makineleri Sektörü, 2023 Yılında 2,26 Milyar Dolar Ihracat Yaptı (1)
Türkiye iş ve inşaat makineleri sektörü, 2023 yılında 2,26 milyar dolar ihracat yaptı
Predestination (2014) Yönetmen Michael Spierig, Peter Spierig
Beyin Jimnastiği: Zihninizi Zorlayacak 15 Karmaşık Film Listesi
Anadolu’da Yakılan Ateş Mustafa Kemal'in Kurtuluş Hareketi (1)
Anadolu’da Yakılan Ateş: Mustafa Kemal’in Kurtuluş Hareketi
Tev Türkiye Virtüözleri Oda Orkestrası Sanatseverleri Buluşturan Unutulmaz Konser (1)
TEV Türkiye Virtüözleri Oda Orkestrası: Sanatseverleri Buluşturan Unutulmaz Konser
Sanatın Evrim’i Programında Bu Haftanın Konuğu Sanatçı Ahmet Öcal (1)
Sanatın Evrim’i programında bu haftanın konuğu Sanatçı Ahmet Öcal
Hale İsmet, Eylül Zamanı… Next Pera Art Gallery'de Bir Eylül Zamanı... Bölüm 1 (1)
Hale İsmet, Eylül Zamanı… Next Pera Art Gallery’de Bir Eylül Zamanı… Bölüm 1
Kendine Tolstoy’u Örnek Alıyor! Sinan Demir, Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi (2)
Kendine Tolstoy’u Örnek Alıyor! – Sinan Demir, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Türkiye Turizminde Nisan Ayı Hareketliliği En Çok Aranan Temalar Ve Bölgeler (2)
Türkiye Turizminde Nisan Ayı Hareketliliği: En Çok Aranan Temalar ve Bölgeler
Kadınlarda Depresyon Daha Sık Görülüyor Nedenleri Ve Tedavi Seçenekleri (2)
Kadınlarda Depresyon Daha Sık Görülüyor: Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri
Sosyal Etki Zirvesi'24 Eşitlik Arayışında Toplumsal Bir Dönüşüm (1)
Sosyal Etki Zirvesi’24: Eşitlik Arayışında Toplumsal Bir Dönüşüm

Türkiye Haber Portalı Logo 2
Turhapo Logo
Türkiye News Portal Logo

INDEX URL LIST