Turhapo-Logo-2
uzmanlar-uyariyor-kronik-hastaligi-olanlar-ve-hamileler-ramazan-da-dikkatli-olmali-2432.jpg

Uzmanlar Uyarıyor: Kronik Hastalığı Olanlar ve Hamileler Ramazan’da Dikkatli Olmalı

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte gösterişli iftar sofraları pek çoğumuzu heyecanlandırmaya başladı. Kronik hastalığa sahip olanlar ve hamileler için ise durum biraz daha farklı: Onlar, “Acaba oruç tutabilecek miyim?” sorusuyla baş başalar… Uzmanlara göre, bu soruya mutlaka hekim kontrolünde cevap aranması gerekiyor. Liv Hospital hekimlerinden Kalp ve Damar Cerrahı Doç. Dr. Cem Arıtürk, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzm. Dr. Saida Dashdamirova ile Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünden Op. Dr. Gamze Baykan Özgüç kronik hastalığı olanlar ve hamileler için Ramazan’a özel uyarılarını ve önerilerini paylaştılar.

Kalp ve Damar Cerrahı Doç. Dr. Cem Arıtürk

Kalp dostu besinlerden Ramazan’da da vazgeçmeyin! 

Sağlıklı oruç konusunu kronik hastalıkların başında gelen kalp-damar hastalıkları açısından değerlendiren Liv Hospital Kalp ve Damar Cerrahı Doç. Dr. Cem Arıtürk “Bazı kalp-damar hastaları için oruç tutmak tehlikeli olacağından kesinlikle önerilmez. Dolayısıyla hastalar, doktorlarının önerileri doğrultusunda hareket etmeli, eğer doktorları izin vermiyorsa kesinlikle oruç tutmamalılar. Oruç tutabilecek kalp hastalarının ise Ramazan boyunca dikkatli olması gereken konu, beslenme şeklidir” dedi.

Kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltan, iyi kolesterolü artırarak kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olan besinlerin önemini hatırlatan Doç. Dr. Cem Arıtürk, “Vücudumuzun ihtiyacı olan yağ tüketimi için ağırlıklı olarak sağlığımıza ‘iyi’ gelen; diğer adıyla doymamış yağlı besinleri tercih edin. Doymuş yağ içeriği yüksek gıdaları ise belirli ve gerekli ölçülerde tüketin, ‘kötü’ olarak nitelendirdiğimiz trans yağlardan mutlak suretle kaçının. Buna göre salata ve yemeklerinizde ağırlıklı olarak zeytinyağı ve ayçiçek yağını kullanabilir; zeytin, avokado, badem, ceviz, yer fıstığı, fındık, ay çekirdeği, mısır gibi besinler ile somon, uskumru, hamsi, alabalık gibi balık çeşitlerine beslenme düzeninizde yer verebilirsiniz.” 

Pide yerine bol tahıllı ekmek tüketin 

Aşırı ve sağlıksız karbonhidrat tüketiminin kan şekeri, kan basıncı, kan yağları seviyelerinin yükselmesine ve uzun vadede şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğine de değinen Doç. Dr. Cem Arıtürk karbonhidrat tüketiminde lifli besinleri öneriyor:

“Sahurda nişasta ve şeker gibi karbonhidrat içeriği yüksek olan besinleri tercih edenler gün boyu açlık hissedeceklerdir. Daha uzun süre tok hissetmek için sahurda pide yerine bol tahıllı ekmekler tercih edin. Lif içeriği yüksek, az şekerli tam tahıllardan üretilmiş kahvaltılık gevrek, ekmek, makarna gibi besinler; kahverengi pirinç veya kinoa gibi tahıllar kan şekerini dengede tutacağı için faydalıdır.”

Halsizliğe karşı protein ağırlıklı beslenin 

Doyurucu ve daha uzun süre tokluk için ise protein açısından zengin ve yüksek lifli besinleri tavsiye eden Doç. Dr. Cem Arıtürk, “Dengeli ve yeterli miktarda protein almak, gün içinde gelişebilecek halsizliği ve yorgunluğu da engelleyecektir. Yumurta, et, balık, süt ve süt ürünlerinden oluşan hayvansal protein kaynakları ile kuru baklagiller, yulaf ezmesi, fındık, fıstık, badem ve chia tohumu gibi bitkisel protein kaynaklarının beslenme düzeninde dengeli dağılımı sağlanmalıdır” şeklinde bilgi verdi. 

Meyve suyu yerine meyve tüketmeyi tercih edin 

Doç. Dr. Cem Arıtürk sıvı tüketimi konusunda “Kadınlar için günde 2,5 litre, erkekler için 3,5 litre sıvı tüketimi vücuttaki sıvı dengesinin korunması açısından idealdir. Seçilebilecek en iyi içecek türü ise kaynağı bilinen, temiz sudur. Bunu ayran, taze sıkılmış meyve suları, sade soda, çay ve kahve izleyebilir. Ancak yine de meyvelerin bütün olarak yenmesinin, sadece sularının içilmesinden daha sağlıklı olduğunu unutmamak gerekir. Örneğin bir portakal, bir bardak portakal suyunun iki katı kadar lif; yarısı kadar şeker içerir” diye konuştu.  

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzm. Dr. Saida Dashdamirova

Ramazan’da şiddetli hipoglisemi vakaları artıyor

Liv Hospital Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzm. Dr. Saida Dashdamirova da oruç tutmanın, Diyabet hastaları için taşıdığı olası ve ciddi riskler hakkında bilgi verdi. Yapılan çalışmalarda Ramazan ayında şiddetli kan şekeri düşüklüğünün (hipoglisemi) yedi kat; şiddetli şeker yüksekliğinin ise dört kat artış gösterdiğine işaret eden Uzm. Dr. Saida Dashdamirova, “Yüksek riskli hastalar, oruç tuttukları zaman ciddi kan şekeri düşüklüğü ve kan şekeri yüksekliğinin yanı sıra vücutta sıvı kaybı (dehidratasyon), tansiyon düşüklüğü, bayılmalar, yaralanmalar, tromboz (kanda pıhtı oluşumu) gibi komplikasyonlar yaşayabilir” diyerek yüksek riskli olarak değerlendirilen Diyabet hastaları için oruç tutmamaları yönünde uyarıda bulundu: 

Yüksek riskli Diyabet hastaları oruç tutmamalı 

“Tip 1 diyabeti olanlar, akut hastalığı olanlar, diyalize girenler, ciddi şeker düşüklükleri yaşayanlar, şekerinin düştüğünü fark edemeyenler, üç aylık ortalama kan şeker testi yüzde sekizin üzerinde olanlar, son üç ayda diyabete bağlı koma, şeker yüksekliği veya düşüklüğü ile hastaneye yatışı olanlar, şeker hastalığına bağlı organ hasarı gelişenler, yalnız yaşayan insülin veya sulfanilüre grubu ilaç kullananlar, 75 yaş üzeri olan hastalar, çoklu insülin tedavisi alanlar yüksek riskli olarak değerlendirilir. Bu hastaların oruç tutması önerilmez, fakat oruç tutmakta ısrarcı olurlarsa kişiselleştirilmiş bir tedavi planı oluşturulmalı, hasta gerekli eğitimi almalı, her zamankinden daha sık parmak ucu kan şekeri kontrol edilmelidir. Parmak ucu kan şekeri ölçümü ve kan vermek orucu bozmaz. Hasta, kan şekerini ölçtüğünde 70 mg/dL’nin altında veya 300 mg/dL’nin üstünde olursa veya kendini kötü hissederse mutlaka orucunu bozmalı; kan şeker düzeyinde düzelme olmazsa hastaneye başvurarak tıbbi yardım almalıdır. Kan şekeri 70 mg/dl altında ölçüldükten sonra oruca devam etmek ise hayati risk getirebilir.”

Düşük riskli Diyabet hastaları gerekli tedavi düzenlemelerini yaptırmalı 

Diyabet tanısı olan ve oruç tutmayı planlayan hastalar için ise mutlaka, Ramazan’dan 1-2 ay önce durum değerlendirmesi için doktor kontrolüne gitmiş olmaları gerektiğini hatırlatan Uzm. Dr. Saida Dashdamirova, “Düşük hipoglisemi riskine sahip olan ilaçlarla tedavi edilen ve üç aylık ortalama kan şeker testi yüzde sekizin altında olan hastalar son 3 ay içerisinde kan şekeri düşüklüğü veya yüksekliği nedeniyle hastaneye yatışı olmamışsa gerekli tedavi düzenlenmelerinden sonra oruç tutabilirler” şeklinde bilgi verdi. 

Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum – Op. Dr. Gamze Baykan Özgüç 

Anne adayları oruç tutabilir mi?

Anne adayları için de gebelik döneminde oruç tutup tutamayacakları en sık merak edilen konulardan biri. Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünden Op. Dr. Gamze Baykan Özgüç “Hamileyim, oruç tutabilir miyim? Tutarsam bunun bebeğime etkisi nasıl olur” gibi soruların cevabının her gebe için farklılık göstereceğini belirtti: 

“Birçok çalışma, orucun gebelik ve bebek üzerinde yaptığı etkilerin anlamlı sonuçlar yaratmadığını göstermektedir. Fakat gebelikte düzenli ve kaliteli beslenme ile sıvı tüketimi düzeni oldukça önemlidir. Uzun süreli açlık durumunun ve sıvı alımının olmamasının genel etkilerini, gebelerin doktorları ile birlikte değerlendirmesini ve oruç tutma kararını buna göre almasını öneririm.”

Op. Dr. Gamze Baykan Özgüç, oruç tutan anne adaylarında gözlemlenebilecek durumlar hakkında da bilgi verdi:

Anne ve bebek için ne gibi olumsuzluklar gelişebilir?

“Uzun süreli açlığa bağlı olarak anne kan şekerinin düşmesi, kan insülin artışı, kan yağ asitlerinde artış, tüm vücutta dolaşan damar içi kan hacminde azalma, kalpten pompalanan kanın azalması, vücut su dengesinin bozulması, böbreklere giden kan akımın azalması, idrar çıkışında azalma gibi olumsuz sonuçlar görülebilir. Gelişen bu değişimlere karşı bebeği korumaya yönelik mekanizmalar devreye girer. Bunun sonucunda bebekte hareket azlığı, bebeğin kanlanmasına destek sağlayan damarların kan hacminde azalma, amnios sıvı hacminde azalma gibi bebek adına olumsuz etkiler ile karşılaşabiliriz.”

Özellikle yaz aylarına denk gelen Ramazan dönemlerinde uzun süreli açlık ve susuzluğun bebek ve anne için negatif etkilenme olasılığını artırdığını hatırlatan Op. Dr. Gamze Baykan Özgüç “Anne ve bebek ancak dokuz  saati aşmayan oruç saatlerinde bahsettiğimiz olumsuz etkileri tolere edebilir” dedi. 

Oruç tutacak anne adaylarına öneriler

“Oruç tutmak konusunda kararlı olan gebelerin ise iftar ve sahur arasında zamanı bölerek beslenmeleri, yağlı karbonhidratlı gıdalar yerine tok tutucu protein desteği yüksek olan gıdaları tüketmeleri ve su içmeyi ihmal etmemeleri gerekir” şeklinde bilgi veren Op. Dr. Gamze Baykan Özgüç bazı sağlık problemleri olan anne adaylarının ise kesinlikle oruç tutması gerektiğini hatırlattı. Op. Dr. Gamze Baykan Özgüç “Hipertansiyon, böbrek hastalığı, diyabet, erken doğum riski, bebek gelişme geriliği gibi var olan gebelik riskleri ile takip edilen gebeler kesinlikle oruç tutmamalıdır” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com

Booking Rezervasyon 1
Booking Rezervasyon 1

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com


Şevket Dağ’ın 65 Eseri Bir Arada: Zaman ve Mekânın Büyüsünde Bir Ressam

Şevket Dağ’ın 65 Eseri Bir Arada: Zaman ve Mekânın Büyüsünde Bir Ressam

Bursa Bülbülü Sinemalarda! Ata Demirer

Bursa Bülbülü Sinemalarda! Ata Demirer

Enflasyona Rağmen Lüks Tüketimde Büyüme

Enflasyona Rağmen Lüks Tüketimde Büyüme

Mor ve Ötesi’nin Senfonik Büyüsü: Zorlu PSM’de Unutulmaz Anlar!

Mor ve Ötesi’nin Senfonik Büyüsü: Zorlu PSM’de Unutulmaz Anlar!

Ahmet Hiçkorkmaz Yeni Şarkısı ”Yav Ben Görmedim”

Ahmet Hiçkorkmaz Yeni Şarkısı ”Yav Ben Görmedim”

TÜSEV Sivil Toplum Serisi: Peter Singer’ın Yeni Kitabı

TÜSEV Sivil Toplum Serisi: Peter Singer’ın Yeni Kitabı

Manuel Osteopati ve Nefes Çalışmasıyla Sağlığınızı Optimize Edin: Meghan Martin Six Senses Kaplankaya’da

Manuel Osteopati ve Nefes Çalışmasıyla Sağlığınızı Optimize Edin: Meghan Martin Six Senses Kaplankaya’da

Plastik Kirliliği: Bilim İnsanları Okyanusların Temizlenmesi İçin Yenilikçi Yöntemler Üzerinde Çalışıyor

Plastik Kirliliği: Bilim İnsanları Okyanusların Temizlenmesi İçin Yenilikçi Yöntemler Üzerinde Çalışıyor

Yapay Zeka, Finansal Analizde İnsanları Geride Bırakıyor

Yapay Zeka, Finansal Analizde İnsanları Geride Bırakıyor

E-Ticaret Devrimi: Geleneksel Mağazaların Geleceği

E-Ticaret Devrimi: Geleneksel Mağazaların Geleceği

2023’te Yeşil Enerji Yatırımları, Fosil Yakıtları Geride Bırakıyor

2023’te Yeşil Enerji Yatırımları, Fosil Yakıtları Geride Bırakıyor

Tüpraş Ventures’dan Robotik Teknolojilere İlk Yatırım

Tüpraş Ventures’dan Robotik Teknolojilere İlk Yatırım

Tiktok’a 345 Milyon Avro Ceza

Tiktok’a 345 Milyon Avro Ceza

Meta, İleri Seviyede Bir Yapay Zeka Sistemi Geliştirmek İçin Çalışıyor

Meta, İleri Seviyede Bir Yapay Zeka Sistemi Geliştirmek İçin Çalışıyor

Uzay Keşiflerinde Tarihi An: Mars’ta Solunabilir Oksijen Üretimi Başarıldı

Uzay Keşiflerinde Tarihi An: Mars’ta Solunabilir Oksijen Üretimi Başarıldı

Zeynep Öykü’den Uluslararası Antakya Film Festivali Çağrısı

Zeynep Öykü’den Uluslararası Antakya Film Festivali Çağrısı

Tiyatro ve Politika: Sahne Sanatlarının Siyasi Anlamı

Tiyatro ve Politika: Sahne Sanatlarının Siyasi Anlamı

Hayalet Orkide “Umutsuz Şehir” İsimli Yeni Single Yayınlandı

Hayalet Orkide “Umutsuz Şehir” İsimli Yeni Single Yayınlandı

“Affedecek Misin?” Gece Yolcuları Akustik

“Affedecek Misin?” Gece Yolcuları Akustik

Yasir Miy “Dayan Yüreğim” yayında!

Yasir Miy “Dayan Yüreğim” yayında!

Uyku bozukluğu, beyni hızlı yaşlandırıyor!

Uyku bozukluğu, beyni hızlı yaşlandırıyor!

Uyku Sırasında Beyin Temizleniyor: Sağlıklı Uykunun Önemi

Uyku Sırasında Beyin Temizleniyor: Sağlıklı Uykunun Önemi

Robotik Cerrahi: Doktorlarınızın Yanında Bir Robot

Robotik Cerrahi: Doktorlarınızın Yanında Bir Robot

Fado ve Çağdaş İngiliz Müziğini Harmanlayan Nessi Gomes, 11 Kasım’da Zorlu PSM’de!

Fado ve Çağdaş İngiliz Müziğini Harmanlayan Nessi Gomes, 11 Kasım’da Zorlu PSM’de!

Süleyman Şah’a Efsane karşılama

Süleyman Şah’a Efsane karşılama

Rapçi SEFO, TFF Ödül Töreninin Ardından Genç Sporculara Moral Verdi

Rapçi SEFO, TFF Ödül Töreninin Ardından Genç Sporculara Moral Verdi

Mahmut Görgen’in “NUTUK” Şarkısı Instagram’da Viral Oldu!

Mahmut Görgen’in “NUTUK” Şarkısı Instagram’da Viral Oldu!

”Himmet Çiçek” yeni albümüyle coşturacak!

”Himmet Çiçek” yeni albümüyle coşturacak!

Atatürk filminin yönetmeni “ATA”nın huzurunda

Atatürk filminin yönetmeni “ATA”nın huzurunda

Alhas Ailesinin En Mutlu Günü

Alhas Ailesinin En Mutlu Günü

Selçuk Aydemir’in acı günü

Selçuk Aydemir’in acı günü

Mehmet Uslu’dan Yepyeni Tekli: “Kutup” Sizleri Bekliyor!

Mehmet Uslu’dan Yepyeni Tekli: “Kutup” Sizleri Bekliyor!

Murat Sarıyıldız iş dünyasından sinemaya güçlü girdi

Murat Sarıyıldız iş dünyasından sinemaya güçlü girdi

Gemlik Zeytini Festivalinde Göksel Rüzgarı

Gemlik Zeytini Festivalinde Göksel Rüzgarı

92. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda finali Haluk Levent yaptı

92. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda finali Haluk Levent yaptı

Cumhuriyetin 100. Yılında ‘’Sinemamızın Yüzü’’ Özel Ödülü Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a takdim ediliyor

Cumhuriyetin 100. Yılında ‘’Sinemamızın Yüzü’’ Özel Ödülü Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a takdim ediliyor

Turkcell Vadi’de Kenan Doğulu yıldızı parladı

Turkcell Vadi’de Kenan Doğulu yıldızı parladı

Alper Erözer model sevgilisi Abigail Goddey ile Nişantaşı’nda görüntülendi

Alper Erözer model sevgilisi Abigail Goddey ile Nişantaşı’nda görüntülendi

Sonsuz Olanaklar: İnsan Zihninin Sınırsız Potansiyeli

Sonsuz Olanaklar: İnsan Zihninin Sınırsız Potansiyeli

Katy Massey’den Annesiyle Arasındaki Bağı Onaran Hüzünlü Bir Hikaye: “Neresi Bizim Evimiz?”

Katy Massey’den Annesiyle Arasındaki Bağı Onaran Hüzünlü Bir Hikaye: “Neresi Bizim Evimiz?”

ANQI’nin Hiromita Eserleri 18. Contemporary Istanbul’da Sergilenecek

ANQI’nin Hiromita Eserleri 18. Contemporary Istanbul’da Sergilenecek

İslam Medeniyetinin Zengin Mirası Özbekistan’da Sergileniyor

İslam Medeniyetinin Zengin Mirası Özbekistan’da Sergileniyor

Kalp Sağlığını Korumak İçin Bilmeniz Gerekenler: Kalp Hastalıkları

Kalp Sağlığını Korumak İçin Bilmeniz Gerekenler: Kalp Hastalıkları

Ece Mumay | 51.Ürgüp Uluslararası Bağ bozumu Festivali

Ece Mumay | 51.Ürgüp Uluslararası Bağ bozumu Festivali

Zaferin Rengi Filmi Okuma Provası Yapıldı

Zaferin Rengi Filmi Okuma Provası Yapıldı

İlaç Fiyatları ve Erişilebilirlik: Global Bir Sorunun İzinde

İlaç Fiyatları ve Erişilebilirlik: Global Bir Sorunun İzinde

3D Yazıcı Üreticisi Zaxe 60 Milyon TL Yatırım Aldı

3D Yazıcı Üreticisi Zaxe 60 Milyon TL Yatırım Aldı

Günnur Başar Homeopati ile Bir Şifa Yolculuğu

Günnur Başar Homeopati ile Bir Şifa Yolculuğu

NESHE | İlk Türkçe Şarkısı Bingo

NESHE | İlk Türkçe Şarkısı Bingo

Sağlıklı Gözler, Başarılı Gelecek: Çocukların Göz Sağlığı

Sağlıklı Gözler, Başarılı Gelecek: Çocukların Göz Sağlığı

1 2 3 83

Türkiye Haber Portalı Logo
Turhapo-Logo-2
Türkiye News Portal Logo

INDEX URL LIST