Turhapo Logo
Vefatının 10. Yılında Metin Erksan Hülya Koçyiğit, Şükrü Sim, Suat Köçer

Vefatının 10. Yılında Metin Erksan – Hülya Koçyiğit, Şükrü Sim, Suat Köçer

Hülya Koçyiğit, Şükrü Sim, Suat Köçer – Vefatının 10. Yılında Metin Erksan

Bu yıl 15-18 Aralık tarihleri arasında 2’nci kez seyircisiyle buluşacak Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması kapsamında “Vefatının 10. Yılında Metin Erksan” temasıyla düzenlenen panelde oyuncu Hülya Koçyiğit, Prof. Dr. Şükrü Sim ve sinema yazarı Suat Köçer, usta yönetmenin sinema hayatı hakkında konuştu. 

Vefatının 10. Yılında Metin Erksan - Hülya Koçyiğit, Şükrü Sim, Suat Köçer (3)

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla, Sultanbeyli Belediyesi tarafından bu yıl 2.’si gerçekleştirilecek Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması, 15-18 Aralık tarihleri arasında sinemaseverlerle bir araya gelecek. Yarışma kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlenirken; 7 Kasım Pazartesi günü AKM Yeşilçam Sineması’nda “Vefatının 10. Yılında Metin Erksan” temalı bir panel gerçekleştirildi.

Sinema yazarı Suat Köçer’in moderatörlüğünde yapılan panelde; ilk kamera deneyimini Erksan’ın “Susuz Yaz” filminde yaşayan ve Erksan’ın son filmi olan “Sensiz Yaşayamam”da rol alan Türk sinemasının usta oyuncularından Hülya Koçyiğit ve Erksan’ın bir dönem asistanlığını da yapmış olan Prof. Dr. Şükrü Sim konuşmacı olarak yer aldı. Panele Sultanbeyli Kaymakamı Kemal Şahin’in yanı sıra Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, oyuncular, sinema yazarları çok sayıda sinemasever katıldı. 

Panel öncesinde basına bilgi veren Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Sultanbeyli Belediyesi olarak kültür ve sanata büyük önem verdiklerini ifade ederek, “Bu yıl kısa film yarışmamızın ikincisini düzenliyoruz. Geçtiğimiz yıl çok güzel film katılımlarıyla başarılı bir çalışma ortaya koyduk, bu sene bu çıtayı daha da yukarı taşıyoruz. Sinemaya, kültüre, sanata değer vermeyi daima sürdüreceğiz.

Geçtiğimiz ay kültür sanat sezonumuzu kitap fuarımız ile açtık. Artık Sultanbeyli’miz marka çalışmalarla anılıyor. Şiir festivalimiz, kitap fuarımız ve inşallah kısa film yarışmamız bizim en değerli markalarımız olacaklar. Bunların hepsi bir idealin, bir inanmışlığın ürünü. İstiyorum ki Sultanbeyli’den de yazarlar, şairler, yönetmenler çıksın. Bugün burada vefatının onuncu yıl dönümünde andığımız sinemamızın kıymetli yönetmeni Metin Erksan’a rahmet diliyor, programa emek veren kıymetli çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

“Yılanların Öcü”, “Acı Hayat”, “Susuz Yaz”, “Sevmek Zamanı”, “Kuyu”, “Üç Arkadaş”, “Gecelerin Ötesi” ve “Suçlular Aramızda” gibi onlarca filmin yönetmen ve senaristliğini üstlenen Metin Erksan’ın anıldığı panel, filmleriyle sinemamızda derin izler bırakan Metin Erksan’ın kısa bir belgeseliyle başlarken; Erksan üzerine keyifli bir sohbet ile devam etti.

Vefatının 10. Yılında Metin Erksan - Hülya Koçyiğit, Şükrü Sim, Suat Köçer (5)

“Türk İnsanı ve Tarihini Dert Edindi”  

Söyleşide konuşmacı ve moderatör olarak bulunan sinema yazarı Suat Köçer, Metin Erksan’ın çok yönlü bir sinemacı olduğunu söyledi. Erksan’ın senaryo ve filmlerinin yanı sıra sinemaya bakışı, sanata yaklaşımı ve düşünceleriyle de Türk sinemasını derinden etkilediğini ifade etti.

Usta yönetmenin sinema tutkusunu hatırlatan Köçer, ülke insanına olan sevgisi ve tarihe olan ilgisinin altını çizerek, Mustafa Kutlu ile senaryosunu yazdıkları ancak hayata geçiremedikleri “Medine Müdafaası” projesinin bu sevginin bir tezahürü olduğunu söyledi. Köçer, Erksan’ın Kemal Tahir’in düşüncelerinden etkilendiğine de dikkat çekerek Lütfi Akad ve Halit Refiğ ile yerlilik ekseninde bir duyarlılık geliştirdiklerini vurguladı.

“Susuz Yaz, Bir Nevi Öğretmen Oldu”

Söyleşide ilk sözü alan oyuncu Hülya Koçyiğit, Erksan’ın nasıl bir insan olduğu sorusuna, usta oyuncu edebiyat, felsefe gibi pek çok alanda büyük donanıma sahip bir yönetmenin söz konusu olduğu yanıtını verdi. Sinemaya ilk adımını atmasında Erksan’ın etkisini anlatan Koçyiğit, annesinin ısrarı üzerine “Susuz Yaz” filmine dahil edildiğinden bahsetti.

Metin Erksan’ın yönetmenlik hayatı boyunca teklif götürdüğü tek ismin bu film vasıtasıyla Hülya Koçyiğit olduğundan söz edildiği sohbette Koçyiğit, “Susuz Yaz, hem Metin Erksan’ı hem sinemayı hem kırsal alanda yaşayan insanların nelerle karşılaştıklarını ve neler yaşadıklarını öğrenmem için bir nevi öğretmen oldu.” ifadelerini kullandı.

Erksan’ın, melodramları bırakırsak; toplumsal hikâyeler seçtiğinin altını çizen Koçyiğit, hep söyleyecek sözü olan ve toplumun yaralarına işaret eden, sorunlar hakkında uyaran konuları bulup çıkardığını belirtti ve onun bir düşünce adamı olduğunu dile getirdi.

Hülya Koçyiğit, Metin Erksan’dan yola çıkarak geleceğin yönetmenlerine, özellikle büyük yönetmenlerin filmleri olmak üzere çok sayıda film seyretmeleri tavsiyesinde bulundu. Dünü bilmeden yarını şekillendirmenin mümkün olmadığını ifade eden Koçyiğit, tarih ve sanat tarihi okumaları yapmalarının ve insanları tanımanın çok önemli olduğunu vurguladı.

“Erksan, Derdi Olan Bir İnsandı”

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde dekan yardımcılığı görevini sürdüren Prof. Dr. Şükrü Sim ise sorular üzerine, kendisini yakından tanıma fırsatı bulduğu Erksan’ın düşünce ve sanat anlayışına değindi. Sim, Metin Erksan’ın kendine has bir yapısı olduğundan bahsettiği konuşmasında; “Derdi olan bir insandı. Çocukluğundan ölünceye kadar bu ülke insanının hep daha iyi olması derdini çekti.” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Erksan’ın önemli bir entelektüel olduğunu söyleyen Sim, yönünü sadece Batı’ya dönmeyen, Doğu’yu da çok iyi bilen bir aydından söz ettiklerini belirtirken, toplumsal sorunlara, bu durumu sömürmeden yöneldiğini anlattı.

Tarih, müzik ve mimari gibi alanlarda bilgi birikimine sahip olan Erksan’ın, Lütfi Akad ile birlikte sinemamızda ortak bir dil yaratma gayreti içerisinde bulunduklarından da bahseden Sim, Metin Erksan’ın filmlerinde dikkat çeken yönlerden birinin de anlattığı tüm kadınların direnen ve baş eğmeyen bir yapıya sahip olduğunu ifade etti. Konuklar söyleşinin sonunda, Suat Köçer’in yanı sıra seyirciden gelen sorulara da yanıtlar verdi. 

Vefatının 10. Yılında Metin Erksan - Hülya Koçyiğit, Şükrü Sim, Suat Köçer (10)

2. Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda, sinemamıza büyük katkıları bulunan Metin Erksan onuruna seçilecek 5 kısa film sinemaseverlerle buluşurken; dereceye giren filmlerin yanı sıra jürinin belirlediği bir finalist filme verilecek ödül de bu yıl “Metin Erksan Jüri Özel Ödülü” adıyla takdim edilecek.

Kısa film yarışmasında dereceye giren filmler, 18 Aralık akşamı Atlas Sineması’nda düzenlenecek törenle ödüllerine kavuşacak. 

Başvuruları devam eden Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması ile ilgili detaylı bilgi ve yarışma başvuruları için www.sultanbeylikisafilm.com adresi ziyaret edilebilir.

1 2 3 4 5

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com


Inspera Bodrum, Kültür Ve Sanatı Bir Araya Getiriyor İşte Program Detayları! (1)
Inspera Bodrum, Kültür ve Sanatı Bir Araya Getiriyor: İşte Program Detayları!
Ciğdem Yorgancıoğlu Seçim Kamuoyu Araştırmaları Chi Ci Talks
Çiğdem Yorgancıoğlu Seçim Kamuoyu Araştırmaları CHI CI TALKS
Next Pera Art Gallery'de 'uyanış Awakening Karma' Sergisi Sanatseverleri Büyüledi (1)
Next Pera Art Gallery’de ‘Uyanış: Awakening Karma’ Sergisi Sanatseverleri Büyüledi
İbrahim Bülbül Filmde Nisan, Müzikte Nez Ile Dolu Dizgin Ilerliyor Eylül Aşkın Söyleşisi 1
İbrahim Bülbül: Filmde Nisan, müzikte Nez ile dolu dizgin ilerliyor – Eylül Aşkın Söyleşisi
“arabesk Ile Acı Biberi Birbirine çok Benzetiyorum” Ege, Eylül Aşkın Söyleşisi (7)
“Arabesk ile acı biberi birbirine çok benzetiyorum” Ege, Eylül Aşkın Söyleşisi
Arpej Yapım Ile Yeni Bir Adım Pınar Temren'in Metal Heyecanı (1)
Arpej Yapım ile Yeni Bir Adım: Pınar Temren’in “Metal” Heyecanı
Çevrimiçi Flört Uygulamaları Ve İlişkilerdeki Tehditler Uzmanlardan Çarpıcı Analiz! (3)
Çevrimiçi Flört Uygulamaları ve İlişkilerdeki Tehditler: Uzmanlardan Çarpıcı Analiz!
6 14 Nisan'da Fyzoo'da Ramazan Bayramı Ve Yarı Yıl Tatilinin Keyfini Çıkarın! (2)
6-14 Nisan’da FYZoo’da: Ramazan Bayramı ve Yarı Yıl Tatilinin Keyfini Çıkarın!
Dünya Dalgıçlar Günü'nde Kadın Gücü Dalsın Kızlar 2024 (1)
Dünya Dalgıçlar Günü’nde Kadın Gücü: Dalsın Kızlar 2024
2024 İstanbul Çocuk Festivali 23 Nisan'da Maslak'ta Unutulmaz Bir Bayram! (1)
2024 İstanbul Çocuk Festivali: 23 Nisan’da Maslak’ta Unutulmaz Bir Bayram!
Sanatın Evrim’i Programında Bu Haftanın Konuğu Sanatçı Işıl Dural (5)
Sanatın Evrim’i programında bu haftanın konuğu Sanatçı Işıl Dural
Çiğdem Yorgancıoğlu , Bay Z, Clc 360 Nöronu  ateşledi (1)
Çiğdem Yorgancıoğlu, Bay Z, Clc 360 Nöronu  Ateşledi
Terakkililerin Oyu Sandıkta Çiğdem Yorgancıoğlu Feyza Sevil Güngör (1)
Terakkililerin Oyu Sandıkta Çiğdem Yorgancıoğlu Feyza Sevil Güngör
Eftalya Cigdem Seval Carmen Chi Ci Talks Kompoze Ve Neon Dans (1)
Eftalya Cigdem-Seval Carmen Chi Ci Talks Kompoze ve Neon Dans
2. Wellbeing Konferansı İstanbul'da Sağlık Ve Mutluluk Üzerine Yeniden Buluşma! (1)
2. Wellbeing Konferansı: İstanbul’da Sağlık ve Mutluluk Üzerine Yeniden Buluşma!
“bugün Oyuncu Olduysam Tamamen Annemin Desteğiyle Oldum” Arkın Gelenbe, Eylül Aşkın (1)
“Bugün oyuncu olduysam tamamen annemin desteğiyle oldum” Arkın Gelenbe, Eylül Aşkın
“babam çok Disiplinli Ve Otoriter Bir Babaydı” Beste Açar, Eylül Aşkın Söyleşisi (1)
“Babam çok disiplinli ve otoriter bir babaydı” Beste Açar, Eylül Aşkın Söyleşisi
Sanatın Evrim’i Programında Bu Haftanın Konuğu Sanatçı Haluk Aydemir
Sanatın Evrim’i programında bu haftanın konuğu Sanatçı Haluk Aydemir
Resim Sanatının Sokak çocuğu rulez! (4)
Resim sanatının sokak çocuğu Rulez! Gallery Duende
Tether, Yapay Zekâyla Geleceği Şekillendiriyor Yenilikçilikte Lider Olma Hedefi! (1)
Tether, Yapay Zekâyla Geleceği Şekillendiriyor: Yenilikçilikte Lider Olma Hedefi!
Teknopark İstanbul Ve Aselsan İş Birliğiyle Savunma Teknolojileri Girişimcilerine Destek! (1)
Teknopark İstanbul ve ASELSAN İş Birliğiyle Savunma Teknolojileri Girişimcilerine Destek!
Farz Et Ki Sen Yoksun Sergisine Özel Görmek Ve Bakmak Üzerine Atölyeler (2)
Farz Et Ki Sen Yoksun Sergisine Özel: Görmek ve Bakmak Üzerine Atölyeler
Dünya Sağlık Örgütü 2022'de Kanser Vakaları 19 Milyonu Aştı! (2)
Dünya Sağlık Örgütü: 2022’de Kanser Vakaları 19 Milyonu Aştı!
Çiğdem Yorgancıoğlu Un Water Bm Dünya Su Günü Taahhüdü (2)
Çiğdem Yorgancıoğlu UN-Water – BM Dünya Su Günü Taahhüdü
“bir Sanatçının En Büyük Sorunu Türkiye” Kemal Oruç, Eylül Aşkın Söyleşisi (1)
“Bir sanatçının en büyük sorunu Türkiye” Kemal Oruç, Eylül Aşkın Söyleşisi

Türkiye Haber Portalı Logo 2
Turhapo Logo
Türkiye News Portal Logo

INDEX URL LIST