Turhapo Logo
Work Trend Index 2023 Yapay Zeka Calisma Hayatini Nasil Degistirecek 2319.jpg

Work Trend Index 2023: Yapay zeka çalışma hayatını nasıl değiştirecek?

Microsoft 365 Copilot Erken Erişim Programı ile birlikte Work Trend Index 2023 Raporu’nun sonuçlarını da duyuran Microsoft, iş liderlerinin ve çalışanların yeni nesil yapay zeka teknolojilerine yaklaşımlarına ışık tutuyor. 31 ülkeden iş dünyasının 31 bin paydaşıyla görüşülerek yürütülen araştırmanın sonuçları, yapay zekanın dijital iş yükünü hafiflettiğini ve çalışanlara katma değeri yüksek işlere odaklanabilmeleri için daha fazla zaman yarattığını ortaya koyuyor.   

Microsoft, her gün milyonlarca insanın kullandığı Microsoft Word, Excel, PowerPoint, Outlook ve Microsoft Teams gibi programlara yaratıcı yapay zeka özellikleri ekleyen Microsoft 365 Copilot’u geçtiğimiz aylarda tanıtmıştı. Bugün ise Microsoft 365 Copilot’a daha kapsamlı erişim imkanlarına ve uygulamanın yeni özelliklerine ilişkin bilgiler açıklandı. Aynı zamanda yapay zekanın çalışma hayatı üzerindeki etkilerine odaklanan Work Trend Index 2023 Raporu’nun sonuçları da kamuoyu ile paylaşıldı.

Work Trend Index 2023, çalışma hayatının “insanların yetişebileceğinin ötesinde” bir hızla aktığına ve bunun da inovasyonu etkilediğine dikkat çekiyor.  Raporda, yeni nesil yapay zeka çözümlerinin iş yükünü azaltacağına; yapay zekayı herkesten önce benimseyen organizasyonların, yaratıcılığın ve üretkenliğin yükselişe geçeceği bir geleceğin temellerini atacağına vurgu yapılıyor. Yeni nesil yapay zeka ile angarya olarak nitelendirilen işlerin ortadan kalkacağını ve yaratıcılığa alan açılacağını ifade eden Microsoft CEO’su Satya Nadella, “Yapay zeka tabanlı araçlar dijital iş yükünün azaltılması, yapay zeka yeteneklerinin artırılması ve ekiplerin daha verimli çalışması noktasında büyük bir fırsat sunuyor” diyor.

Work Trend Index 2023 Raporu, organizasyonlarında yapay zeka tabanlı teknolojilerin anlaşılmasını ve bilinçli bir şekilde hayata geçirilmesini hedefleyen iş liderleri için üç başlığı ön plana çıkarıyor: 

Dijital iş yükü, inovasyonun önünü kesiyor: Herkesin “dijital angarya” olarak nitelediği birçok işle uğraşmak zorunda olduğu günümüzde verinin, emaillerin ve yazışmaların boyutu işlenemeyecek büyüklüğe ulaşmış durumda. Söz konusu dijital iş yükünün altından kalkmaya çalışırken harcadığımız her dakika, yaratıcı işlere harcayabileceğimiz zamandan çalıyor. Çalışanların %64’ü, işlerini tamamlayacak zamana ve enerjiye sahip olmadıklarını; aynı zamanda inovatif olma ve stratejik düşünme anlamında da zorlandıklarını belirtiyorlar. Microsoft 365 üzerinde çalışanlar vakitlerinin %57’sini iletişim kurmak için kullandıklarını; bunun yanında vakitlerinin sadece %43’ünü yaratıcı işler için kullandıklarını söylüyor.

 

2. Çalışan & yapay zeka iş birliği: Çalışanlar için, iş yükünün azalmasının getirdiği rahatlık, işi kaybetme korkusunun önüne geçiyor. Yöneticiler, yapay zekayı çalışanların yerine koymak için değil, çalışanları güçlendirmek için kullanıyor. Çalışanların %49’u yapay zekanın işini elinden alabileceğinden endişe ettiğini belirtirken; %70’lik bir kesim ise yapay zekaya mümkün olduğu kadar fazla iş yaptırarak kendi iş yükünü hafiflettiğini belirtiyor. Yöneticiler, yapay zekanın çalışan sayısının azaltılmasına değil, iş yerinde üretkenliğin artmasına katkı sağlayan değerli bir araç olduğuna dikkat çekiyor.

 

3. Her çalışanın yapay zeka yeteneğine ihtiyacı var: Yakın gelecekte sadece yapay zeka uzmanları için değil, her çalışan için yapay zeka mühendislerinin sahip olduğuna benzer yeni yetkinlikler edinme ihtiyacı oluşacak. Rapora göre iş liderlerinin %82’si, yapay zeka çağında çalışanların yeni yetkinlikler kazanmasının zorunlu hale geleceğini öngördüğünü paylaşırken; Mart 2023 itibarıyla LinkedIn US üzerinde GPT ile ilgili işlerin geçtiğimiz seneye oranla %79 arttığı görülüyor. Yapay zeka etrafında şekillenen bu yeni yetenek setinin ve iş taleplerinin, özgeçmişlerden iş ilanlarına kadar her alanda etkili olması bekleniyor. 

 

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin, dijital iş yükünün günden güne katlanarak arttığına dikkat çekerek, “Teknoloji kasımızı ülke çapında geliştirmek için bir yandan bilişim alanında daha yetkin iş gücünün yetişmesi için yatırım yaparken bir yandan da iş süreçlerinde bireylerin daha verimli çalışmasına olanak sağlayacak modern iş çözümlerimizi her geçen gün yeniliyor, geliştiriyoruz. Yeni nesil yapay zekanın en büyük başarısı, her gün vaktimizi alan manuel işlerin daha hızlı, verimli ve otomatik yapılmasını sağlarken, arta kalan zamanda çalışanlar olarak daha yaratıcı olmamıza, çalıştığımız alanlarda uzmanlaşmamıza ve katma değer yaratan inovatif işlere odaklanmamıza yardımcı olması. Yeni inovasyonların, girişimlerin, yatırımların filizleneceği heyecan verici bir dönem bizi bekliyor” dedi.

Yapay zeka çağında işletmeleri güçlendirmek için Microsoft 365 Copilot Erken Erişim Programı’nı özel davetle global 600 müşterisiyle paylaşan Microsoft, , bunun yanı sıra aşağıdaki yeni yetkinliklerin de Microsoft 365 Copilot ve Microsoft Viva’ya ekleneceğini duyurdu:

Whiteboard Copilot’u ile Microsoft Teams toplantıları ve beyin fırtınaları daha yaratıcı ve etkili hale geliyor. Kullanıcılar konuşma dilini kullanarak Copilot’tan yeni fikirler üretmesini, fikirleri temalara göre organize etmesini, fikirleri hayata geçiren dizaynlar oluşturmasını ve Whiteboard içeriklerini özetlemesini isteyebiliyor.
DALL-E entegrasyonu ile OpenAI’ın görsel jeneratörü PowerPoint’in Copilot’u üzerinde de çalışabiliyor. Böylece kullanıcılar Copilot’tan içeriklerini güçlendirecek kendilerine özel görseller yaratmasını isteyebiliyorlar.
Outlook Copilot’u ile koçluk için ipuçlarının yanı sıra; daha net, tonu ve duygusu iyi ayarlanmış etkili mailler yazmak ve daha iyi iletişim kurabilmek için öneriler paylaşılıyor.
OneNote Copilot’u ile prompt kullanarak plan taslakları oluşturmak, fikir geliştirmek, liste yapmak ve müşterilerin ihtiyaç duydukları şeye daha kolay erişebilmelerine yardımcı olmak için bilgileri organize etmek mümkün hale geliyor. 
Viva Learning Copilot’u ile kullanıcılar konuşma arayüzünü kullanarak yetenek geliştirme yöntemleri oluşturabiliyor; ilgili eğitim kaynaklarını keşfedebiliyor ve kendilerine atanmış eğitimler için takvimini ayarlayabiliyor.

 

Tüm müşterilerin yapay zeka çağı için hazır olmasına katkı sağlamayı hedefleyen Microsoft, bu doğrultuda tüm Microsoft 365 E3 ve E5 müşterilerine hitap eden yeni bir yetkinlik olan Copilot için Semantic Index’i de tanıttı.  Konuyla ilgili detaylı bilgi edinmek isteyenler resmi Microsoft Blog’unu ve Microsoft 365 Blog’unu ziyaret edebileceği gibi yeni Work Trend Index 2023 Raporu’na da internetten ulaşabilirler.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com


Kilo Vermek İçin Diyabet İlaçlarının Kullanımı Etkileri Ve Riskleri (1)
Kilo Vermek İçin Diyabet İlaçlarının Kullanımı: Etkileri ve Riskleri
90'ların Efsane İsmi Şahsenem, Yeni Şarkısıyla Yazı Sallamaya Hazırlanıyor (3)
90’ların Efsane İsmi Şahsenem, Yeni Şarkısıyla Yazı Sallamaya Hazırlanıyor
Sanatın Evrim'i 19. Bölüm Erdinç Arslan, Eylül Aşkın Evrim Sanat, Mikado İletişim (1)
Sanatın Evrim’i 19. Bölüm – Erdinç Arslan, Eylül Aşkın – Evrim Sanat, Mikado İletişim
Milli Maç Heyecanı Vestel Amfi’de Yaşanacak!  (1)
Milli Maç Heyecanı Vestel Amfi’de Yaşanacak! 
Pınar Deniz Magnum Özel Daveti “haz Peşindeysen”
Pınar Deniz – Magnum Özel Daveti – “Haz Peşindeysen”
Oturduğunuz Yerde Zayıflamak Ister Misiniz Yelda Başaran (1)
Oturduğunuz yerde zayıflamak ister misiniz? Yelda Başaran
Eray Emin Aydemir “oldukça Sağlam Bir Heavy Metal Dinleyicisiyim” Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi (1)
Eray Emin Aydemir: “Oldukça sağlam bir Heavy Metal dinleyicisiyim” Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Evrim Sanat Galerisi'nde Duygusal Bir Yolculuk Babalar Ile Saklambaç Kitap Lansmanı Ve İmza Günü (1)
Evrim Sanat Galerisi’nde Duygusal Bir Yolculuk: “Babalarla Saklambaç” Kitap Lansmanı ve İmza Günü
Denizkültür Ve Galeri Deniz’de Genç Sanatın Buluşması 48 Sanatçının 85 Eseri Sergileniyor (1)
DenizKültür ve Galeri Deniz’de Genç Sanatın Buluşması: 48 Sanatçının 85 Eseri Sergileniyor
Yeni Giyim Markası Come As You Are İlk Koleksiyonunu Tanıttı (1)
Yeni Giyim Markası Come As You Are İlk Koleksiyonunu Tanıttı
Sanatın Evrim'i 18. Bölüm Av.serra Taşköprü, Günsu Saraçoğlu Evrim Sanat, Mikado İletişim (1)
Sanatın Evrim’i 18. Bölüm – Av.Serra Taşköprü, Günsu Saraçoğlu – Evrim Sanat, Mikado İletişim
Red Art İstanbul'da Nesren Jake'ten Büyüleyici Solo Sergi Lunatic Asylum (1)
RED ART İstanbul’da Nesren Jake’ten Büyüleyici Solo Sergi: Lunatic Asylum
Yapay Zeka İle Önyargısız İşe Alım Mümkün Mü (1)
Yapay Zeka İle Önyargısız İşe Alım Mümkün mü?
Türk Sanat Müziğinin En Seçkin Eserleri Yed I Sevda Konserinde Buluştu (1)
Türk Sanat Müziğinin En Seçkin Eserleri Yed-i Sevda Konserinde Buluştu
Çağdaş Suseven “artık Herkes şarkıcı” Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi (5)
Çağdaş Suseven: “Artık herkes şarkıcı” Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Günsu Saraçoğlu’nun Rebirth, Kayıp Parça Kimde Sergisi Evrim Sanat Galerisi'nde Açıldı (2)
Günsu Saraçoğlu’nun “ReBirth, Kayıp Parça Kimde?” Sergisi Evrim Sanat Galerisi’nde Açıldı
Sanatın Evrim'i 17. Bölüm Günsu Saraçoğlu, Eylül Aşkın Evrim Sanat, Mikado İletişim (1)
Sanatın Evrim’i 17. Bölüm – Günsu Saraçoğlu, Eylül Aşkın – Evrim Sanat, Mikado İletişim
Türkiyenin Alpet’i Şimdi Yepyeni Çiğdem Yorgancıoğlu İzlenimi (1)
Türkiyenin Alpet’i Şimdi Yepyeni – Çiğdem Yorgancıoğlu İzlenimi
Erkan Ulu Okulları’nın Genç Felsefeci Ödülleri 2024 Yarışması Sonuçlandı İşte Kazananlar! (1)
Erkan Ulu Okulları’nın Genç Felsefeci Ödülleri 2024 Yarışması Sonuçlandı: İşte Kazananlar!
Tkyd’nin Anadolu Panelleri 10 Haziran’da Adana’da Düzenlenecek (1)
TKYD’nin “Anadolu Panelleri” 10 Haziran’da Adana’da Düzenlenecek
90’ların Sevilen İsmi Şahsenem, Uzun Süre Sonra Müziğe Ödülle Geri Döndü (1)
90’ların Sevilen İsmi Şahsenem, Uzun Süre Sonra Müziğe Ödülle Geri Döndü
Rıdvan Akparlak “beni Sahneden Indiremediler” Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi (1)
Rıdvan Akparlak: “Beni sahneden indiremediler” Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Sanatın Evrim'i 16. Bölüm Ekrem Kahraman, Günsu Saraçoğlu Evrim Sanat, Mikado İletişim (5)
Sanatın Evrim’i 16. Bölüm – Ekrem Kahraman, Günsu Saraçoğlu – Evrim Sanat, Mikado İletişim
Sanat Dünyasında Virginia Woolf Esintisi Kendİne Aİt Bİr Oda Sergisi (1)
Sanat Dünyasında Virginia Woolf Esintisi: “KENDİNE AİT BİR ODA” Sergisi
Mikedi ''el Gato De La Suerte'' İstanbul Adriana Cuadrado, Carmen Ascension 3
Mikedi ”el gato de la suerte” İstanbul – Adriana Cuadrado, Carmen Ascension

Türkiye Haber Portalı Logo 2
Turhapo Logo
Türkiye News Portal Logo

INDEX URL LIST