Turhapo Logo
Yaygın Olarak Kullanılan 900'den Fazla Kimyasal Meme Kanseri Riskini Artırabilir (1)

Yaygın olarak kullanılan 900’den fazla kimyasal meme kanseri riskini artırabilir

Yeni bir çalışmada potansiyel meme kanserojeni olarak tanımlanan kimyasalların yüzde doksanı ev ve işyerlerindeki günlük ürünlerde bulunmaktadır.

Bilim insanları Çarşamba günü yayınlanan hakemli bir çalışmada, yaygın kullanımdaki 900’den fazla kimyasalın meme kanseri riskini artırabileceğini bildirdi.

Meme kanseri tüm dünyada kadınlar arasında kanserden ölümlerin önde gelen nedenidir ve son zamanlarda hastalığın en sık teşhis edilen formu olarak akciğer kanserinin yerini almıştır. Kadın meme kanserlerinin yüzde 80’i östrojen ve progesterona bağlıdır ve giderek artan bir araştırma grubu bu hormonların artan aktivitesini meme kanseriyle ilişkilendirmektedir.

Kadın sağlığına yönelik toksik tehditleri azaltmaya adanmış kar amacı gütmeyen bir araştırma grubu olan Silent Spring Institute için çalışmayı yürüten ve çevresel maruziyetlerin olumsuz etkileri konusunda uzman olan Jennifer Kay, “Östrojen ve progesteronu artıran kimyasalların sağlık sorunları olduğu ve meme kanseri riskini artırdığı fikrini destekleyen hem insan çalışmalarından hem de hayvan modellerinden elde ettiğimiz kanıtlarımız var” dedi.

Kanserin geleneksel bir özelliği, normal hücre bölünmesi sürecinin hızlanması olan kontrolsüz hücre çoğalmasıdır. Yerleşik kanserojenlerin çoğu doğrudan DNA’ya zarar vererek ya da DNA onarımını veya hücre bölünmesini düzenleyen süreçleri bozarak tümör büyümesini tetikler. Ancak hormonlar, genellikle hücrelerin çoğalmasına neden olarak meme kanserinde o kadar önemli bir rol oynamaktadır ki, bilim adamları östrojeni engellemek için tedaviler tasarlamakta ve tümörleri hormonlara yanıt verip vermediklerine göre sınıflandırmaktadır.

Toksikoloji, kanser ve halk sağlığı alanlarında uzman olan Kay ve meslektaşları, kemirgenlerde meme tümörü üretme kabiliyetlerine dayanarak daha önce kadınlarda meme kanserine neden olma olasılığı olduğunu belirledikleri 200’den fazla kimyasalın çığır açan bir listesini oluşturdular. Sıçanlar ve fareler, meme kanserine neden olan genlerin ve biyolojik süreçlerin çoğunu paylaştıkları için biyomedikal çalışmalarda tercih edilen türlerdir. Ancak hayvan çalışmaları zaman alıcı ve pahalıdır. Bilim insanları hem etik nedenlerle hem de olası tehlikeleri tespit etmenin daha etkili yollarını bulmak için laboratuvarda kurban ettikleri hayvan sayısını azaltmaya çalışıyor.

Environmental Health Perspectives’de yayınlanan bu çalışmada ekip, kemirgenlerde meme tümörlerine neden olan kimyasalları belirlemek için önde gelen uluslararası ve ABD hükümet veri tabanlarından ve raporlarından yararlandı. Kimyasalları, hücre çoğalmasını tetikleme, DNA’ya zarar verme, hücre sinyalini değiştirme ve iltihaplanmayı teşvik etme gibi kemirgen meme tümörlerine neden olan iyi bilinen “temel özelliklere” göre sınıflandırdılar. Ayrıca östrojen veya progesteron seviyelerini artıran, östrojen reseptörünü aktive eden veya DNA’ya zarar veren, dolayısıyla meme kanseri riskini artıran kimyasalları bulmak için hücre kültürlerinde yapılan çalışmaları da araştırdılar.

Hayvan çalışmalarında hangi kimyasalların tümörlere neden olduğunu güvenilir bir şekilde tahmin etmek için hücre çalışmalarında hormon aktivitesini değiştiren kimyasalları kullanıp kullanamayacaklarını bilmek istediler. Kay, “Ve gerçekten de östrojenik olan veya progesteronu artıran kimyasalların meme tümörlerini tetikleme olasılığının, bunu yapmayan kimyasallara kıyasla daha yüksek olduğunu gördük” dedi.

Analizlerinde meme kanserine yol açma potansiyeli olan 921 maruziyet tespit edildi. DNA’yı mutasyona uğratan X ışınları ve diğer iyonlaştırıcı radyasyon biçimlerini işaretlemenin yanı sıra, hayvan çalışmalarında tümörlere neden olan 278 kimyasal tespit ettiler. Ayrıca, progesteron ve östradiol, östrojen üretimini artırarak ya da hücre büyümesini tetikleyen östrojen reseptörünü aktive ederek hormonları bozarak meme kanseri riskini artırması muhtemel 642 ek kimyasal buldular.

Yazarlar makalede, “Bu kimyasalların birçoğu, memeyi etkileme kabiliyetleri hakkında ek araştırma yapılmadan daha güvenli alternatifler veya düşük tehlike olarak kabul edilmemelidir” diyor.

Yaygın Olarak Kullanılan 900'den Fazla Kimyasal Meme Kanseri Riskini Artırabilir (2)

Berkeley’deki California Üniversitesi’nden epidemiyolog Brenda Eskenazi, analizin “büyük bir girişim” olduğunu söyledi. Eskenazi, çalışmanın yeni olan yönünün, “insanlarda meme kanserine neden olabilecek çok sayıda kimyasalın tespit edilmesi” olduğunu söyledi.

Araştırmada yer almayan ancak makaleye eşlik eden bir yorum yazan Ulusal Kanser Enstitüsü’nde çevresel kanser uzmanı olan Rena Jones, bu çalışmanın, kimyasalların orijinal listelerini genişletmek için zararlı etkiler gösterebileceği çeşitli yolları dikkate alan yeni bir stratejiyle bilimi ilerlettiğini söyledi.

Jones, ABD ticaretindeki kimyasalların sayısının “muazzam” olduğunu, ancak çok azının kadınlar üzerinde çalışıldığını söyledi. İnsanlarda kansere neden olan maddelere ilişkin kanıtların çoğu erkeklerde yapılan mesleki çalışmalardan gelmektedir.

Yine de sağlık yetkililerinin kadınlarda erken başlangıçlı meme kanserinde tarama ve erken teşhis gibi nedenlerle açıklanamayan artışlar gördüğünü söyleyen Jones, listenin araştırmacıların çabalarını belirli kimyasallara odaklamalarına yardımcı olacağını belirtti.

Bilim insanları uzun zamandır hormonlarla etkileşime girebilen ve yıllar önce kullanımdan kaldırılan DDT ve dioksin gibi kimyasalların meme kanseri riskini artırabileceğinden endişe ediyor. Bu nedenle hormon bozucu bileşiklerin potansiyel kanserojen olarak listeye dahil edilmesinin çok önemli olduğunu belirten Jones, “çünkü bunlarla günlük hayatta pek çok kaynaktan sıklıkla karşılaşıyoruz” dedi.

Araştırmacılar, tüketicilerin rutin olarak potansiyel meme kanserojenleri olarak belirlenen kimyasalların yüzde 90’ına maruz kaldığını bildirdi.

En yaygın olarak incelenen kimyasallardan bazıları bisfenoller ve ftalatlar, parabenler ve PFAS – per ve polifloroalkil maddeler – olarak adlandırılan ve “sonsuza kadar kimyasallar” olarak bilinen plastik katkı maddeleri sınıflarını içermektedir. Yazar kasa fişleri ve konserve kaplamaları (bisfenoller), sabun, şampuan, saç spreyi, yağlama yağları ve vinil döşeme (ftalatlar), kozmetikler, nemlendiriciler ve tıraş kremleri (parabenler) ve fast-food ambalajları, yapışmaz pişirme kapları, leke tutmaz kumaşlar ve dağcılık malzemeleri (PFAS) dahil olmak üzere baş döndürücü bir dizi üründe bulunurlar.

Ekip, düzenleyicilerin ve üreticilerin listelerini risk değerlendirmesi için kimyasallara öncelik vermek üzere kullanmalarını ve maruziyet zamanlamasının meme kanseri riskini nasıl artırabileceğini anlamalarını umuyor. Meme hücreleri bölünürken hormon bozucu kimyasallara maruz kalmanın – örneğin anne karnında, yaşamın erken dönemlerinde ve ergenlik döneminde – özellikle zararlı olması muhtemeldir.

Kay, Çevre Koruma Ajansı veya EPA gibi düzenleyicilerin yapabileceği bir şeyin, birçok insanın maruz kaldığı kimyasalların taranmasını genişletmek olduğunu söyledi. Ayrıca hormon seviyelerini artıran kimyasalların kanser tehlikesi oluşturduğunu da kabul edebilirler.

EPA Basın Sözcüsü Remmington Belford, kuruma tehlikeli kimyasalları düzenleme yetkisi veren güncellenmiş Toksik Maddeler Kontrol Yasası sayesinde EPA’nın mevcut kimyasalların insan sağlığı ve çevre üzerindeki risklerini ele alma konusunda önemli ilerleme kaydettiğini söyledi. “Ne yazık ki, TSCA’yı uygulama ve bu korumaları sağlama kabiliyetimiz önemli bir kaynak eksikliği nedeniyle engellenmiştir” diyen Belford, ajansın bütçesinin “önceki yönetim” döneminde durgunlaştığını da sözlerine ekledi.

Belford, ajansın hormon seviyelerini artıran kimyasalları meme kanseri tehlikesi olarak kabul edip etmeyeceğine ilişkin spesifik sorulara yanıt vermedi.

Tanımlanan kimyasalların çoğu hem hormonal aktiviteyi bozabilir hem de kansere giden yolda kritik bir adım olan DNA’ya zarar verebilir. Araştırmacılar, hayvan çalışmalarında meme tümörlerine neden olan kimyasalların hem DNA’yı hem de hormonları değiştirme olasılığının, olmayanlara göre yaklaşık üç kat daha fazla olduğunu buldu.

“Hormonları artırabilmenin yanı sıra DNA’ya zarar verebilmenin kombinasyonu, bir kimyasalın riski artırabileceğinin en büyük göstergesiydi” diyen Kay, deneysel kanıtların bulguyu desteklediğini de sözlerine ekledi.

Kay, farelerde pankreas üzerinde yapılan ve hayvanları DNA’ya zarar veren bir kimyasalla birlikte hücre çoğalmasını tetikleyen bir hormona maruz bırakan bir çalışmaya işaret etti. İkili maruziyet, her iki bozukluğun tek başına neden olduğundan çok daha fazla mutasyona yol açmıştır.

Kay, “Bunu meme kanserine bağlamak kısa bir sıçrama olacaktır” dedi. “Östrojen ve progesteron meme hücrelerinin çoğalmasına neden olur, bu nedenle artan hormon seviyelerinin üzerine DNA hasarınız varsa, bu hücrelerin mutasyon geliştirme ve kanserli olma olasılığı daha yüksektir.”

Aslında, bisfenol A veya BPA ve di-(2-etilheksil)-ftalat veya DEHP üzerine yapılan çalışmalar, hormon bozucu plastik katkı maddelerinin, kemirgen meme tümörlerinin görülme sıklığını her iki kimyasalın tek başına yaptığının ötesinde artırmak için sinerjik olarak etkileşime girdiğini göstermektedir.

BPA, parabenler ve PFAS üzerine yapılan 2108 Toksikolojik Bilimler çalışmasında araştırmacılar, “Nispeten düşük konsantrasyonlarda, bir kimyasal karışım normal hücre fonksiyonu üzerinde tek bileşenlerin değerlendirilmesiyle gözden kaçan çarpıcı etkilere sahiptir” dedi.

Hiç kimse tek seferde tek bir kimyasala maruz kalmasa da, kimyasallar genellikle tek başlarına güvenlik açısından test edilir.

“Listemizdeki kimyasalların çoğu zaten kaçınamayacağımız ortak maruziyetler olarak hareket ediyor” diyen Kay, Inside Climate News’in bildirdiği gibi beyaz olmayan kadınların kirlilik ve kişisel bakım ürünlerinden kaynaklanan orantısız risklerle karşı karşıya olduğunu da sözlerine ekledi.

Kay, siyah kadınların ve diğer beyaz olmayan insanların genellikle daha fazla toksik maruziyetle karşı karşıya kaldığını söyledi. “Örneğin, siyah kadınların kullanma eğiliminde olduğu saç ürünleri, beyaz kadınların kullandığı saç ürünlerine kıyasla daha fazla toksik kimyasal içeriyor.”

Tipik bir günde, bir kişi şampuan ve vücut losyonundaki parabenlere, saç gevşeticideki formaldehite, pasta ambalajındaki PFAS’a, parfümdeki ftalatlara, halı veya kanepelerdeki alev geciktiricilere ve gıdalardaki pestisitlere ve havadaki diğer kirleticilere maruz kalabilir. Eğer gaz ile yemek pişiriliyorsa, petrol ve gaz gelişimi ve doğal gaz gibi fosil yakıtların yakılması ile ilişkili iyi bilinen bir kanserojen olan yüksek seviyelerde benzen alınması muhtemeldir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin Ulusal Biyoizleme Programı, binlerce gönüllünün kan, idrar, tükürük ve anne sütünde bu çevresel kimyasallardan yüzlercesini rutin olarak ölçmektedir. Program, test edilen neredeyse her kişide BPA, DEHP, parabenler ve PFAS dahil olmak üzere bu kimyasalların çoğunu bulmuştur.

Kimya endüstrisinin önde gelen ticaret grubu Amerikan Kimya Konseyi sözcüsü “Bir kişinin kanında veya idrarında çevresel bir kimyasalın ölçülmesi maruziyetin bir ölçüsüdür” dedi. “Tek başına kimyasalın hastalığa ya da olumsuz bir etkiye neden olduğu anlamına gelmez.”

Bir kişinin kansere yakalanma riski, vücudun DNA koruma mekanizması yıprandıkça yaşla birlikte artar. Ancak Kay, 50 yaşın altındaki kişilerde, kadınlarda meme kanserinin erkeklerde görülen herhangi bir kanser türünden altı kat daha yaygın olduğunu söyledi.

Kay, bunun bir tür çevresel maruziyetin tümörlerin beklenenden çok daha erken gelişmesine neden olduğunu gösterdiğini söyledi.

Bu maruziyetlerin, şu anda kullanılan ve çoğu petrolden elde edilen 40.000’den fazla kimyasaldan herhangi biri şeklinde olması muhtemeldir. EPA, bilinen 86.000 sentetik kimyasalın yaklaşık yarısının aktif olarak kullanıldığını tahmin etmektedir.

Kay, “Bu çalışmada beni gerçekten etkileyen şeylerden biri, Amerika Birleşik Devletleri’nde şu anda kullanımda olan on binlerce kimyasal olduğunu, ancak sadece yaklaşık 2.200, belki de 2.300’ünün, baktığımız testlerde östrojen veya progesteronu artırma yetenekleri açısından test edildiğini kabul etmekti” dedi.

Kimyasallar test edildiğinde bile, iltihaplanmayı teşvik etmek veya progesteronu aktive etmek gibi meme kanseri riskini artırması beklenen bazı özellikler açısından taranmadıklarını söyledi. Meme tümörlerine neden olduklarını gösteren kanıtlara rağmen, atrazin ve malathion gibi yaygın olarak kullanılan pestisitler de dahil olmak üzere bazı kimyasalların piyasaya sürülmesine izin verilmektedir.

Pestisitlerin nörogelişimsel riskleri konusunda önde gelen bir uzman olan U.C. Berkeley’den Eskenazi, “Pestisitleri genellikle nörotoksisiteleri açısından düşünüyoruz” dedi. Daha önce meme kanserine neden olduğu tespit edilen DDT gibi bazı pestisitlerin artık kullanılmadığını söyledi. “Bu çalışma, halihazırda kullanılan pestisitlerin bu potansiyele sahip olduğunu göstermesi açısından dikkate değer.”

Kay için, bulduğu ve kadınlara zarar verebilecek tüm kimyasalları düşünmek sinir bozucuydu.

Kay, insanların maruz kaldığı kimyasallar evreni hakkında ne kadar az şey bilindiğini düşünmenin akıl almaz olduğunu söyledi. “Sadece çok fazla kimyasal maddeyi taradılar ve sadece taradıkları faaliyet türleri için. O zaman taramadıkları tüm faaliyetleri ve hiç test edilmemiş tüm kimyasalları düşünüyorsunuz.”

Yine de bir şey açık: Bu analizde belirlenen kimyasallar, hayvanlarda meme kanseri riskini artırdığı bilinen yollarla hareket ediyor.

“İnsanlarda bağlantıyı gerçekten göstermek için yeterli zaman olmasa bile,” dedi, “bu kimyasalların riski nasıl artırabileceği hakkında yeterince bilgimiz var, bu yüzden onları tehlike olarak ele almaya başlayabiliriz.”

Haber:

Liza Gross, Inside Climate News

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com


Inspera Bodrum, Kültür Ve Sanatı Bir Araya Getiriyor İşte Program Detayları! (1)
Inspera Bodrum, Kültür ve Sanatı Bir Araya Getiriyor: İşte Program Detayları!
Ciğdem Yorgancıoğlu Seçim Kamuoyu Araştırmaları Chi Ci Talks
Çiğdem Yorgancıoğlu Seçim Kamuoyu Araştırmaları CHI CI TALKS
Next Pera Art Gallery'de 'uyanış Awakening Karma' Sergisi Sanatseverleri Büyüledi (1)
Next Pera Art Gallery’de ‘Uyanış: Awakening Karma’ Sergisi Sanatseverleri Büyüledi
İbrahim Bülbül Filmde Nisan, Müzikte Nez Ile Dolu Dizgin Ilerliyor Eylül Aşkın Söyleşisi 1
İbrahim Bülbül: Filmde Nisan, müzikte Nez ile dolu dizgin ilerliyor – Eylül Aşkın Söyleşisi
“arabesk Ile Acı Biberi Birbirine çok Benzetiyorum” Ege, Eylül Aşkın Söyleşisi (7)
“Arabesk ile acı biberi birbirine çok benzetiyorum” Ege, Eylül Aşkın Söyleşisi
Arpej Yapım Ile Yeni Bir Adım Pınar Temren'in Metal Heyecanı (1)
Arpej Yapım ile Yeni Bir Adım: Pınar Temren’in “Metal” Heyecanı
Çevrimiçi Flört Uygulamaları Ve İlişkilerdeki Tehditler Uzmanlardan Çarpıcı Analiz! (3)
Çevrimiçi Flört Uygulamaları ve İlişkilerdeki Tehditler: Uzmanlardan Çarpıcı Analiz!
6 14 Nisan'da Fyzoo'da Ramazan Bayramı Ve Yarı Yıl Tatilinin Keyfini Çıkarın! (2)
6-14 Nisan’da FYZoo’da: Ramazan Bayramı ve Yarı Yıl Tatilinin Keyfini Çıkarın!
Dünya Dalgıçlar Günü'nde Kadın Gücü Dalsın Kızlar 2024 (1)
Dünya Dalgıçlar Günü’nde Kadın Gücü: Dalsın Kızlar 2024
2024 İstanbul Çocuk Festivali 23 Nisan'da Maslak'ta Unutulmaz Bir Bayram! (1)
2024 İstanbul Çocuk Festivali: 23 Nisan’da Maslak’ta Unutulmaz Bir Bayram!
Sanatın Evrim’i Programında Bu Haftanın Konuğu Sanatçı Işıl Dural (5)
Sanatın Evrim’i programında bu haftanın konuğu Sanatçı Işıl Dural
Çiğdem Yorgancıoğlu , Bay Z, Clc 360 Nöronu  ateşledi (1)
Çiğdem Yorgancıoğlu, Bay Z, Clc 360 Nöronu  Ateşledi
Terakkililerin Oyu Sandıkta Çiğdem Yorgancıoğlu Feyza Sevil Güngör (1)
Terakkililerin Oyu Sandıkta Çiğdem Yorgancıoğlu Feyza Sevil Güngör
Eftalya Cigdem Seval Carmen Chi Ci Talks Kompoze Ve Neon Dans (1)
Eftalya Cigdem-Seval Carmen Chi Ci Talks Kompoze ve Neon Dans
2. Wellbeing Konferansı İstanbul'da Sağlık Ve Mutluluk Üzerine Yeniden Buluşma! (1)
2. Wellbeing Konferansı: İstanbul’da Sağlık ve Mutluluk Üzerine Yeniden Buluşma!
“bugün Oyuncu Olduysam Tamamen Annemin Desteğiyle Oldum” Arkın Gelenbe, Eylül Aşkın (1)
“Bugün oyuncu olduysam tamamen annemin desteğiyle oldum” Arkın Gelenbe, Eylül Aşkın
“babam çok Disiplinli Ve Otoriter Bir Babaydı” Beste Açar, Eylül Aşkın Söyleşisi (1)
“Babam çok disiplinli ve otoriter bir babaydı” Beste Açar, Eylül Aşkın Söyleşisi
Sanatın Evrim’i Programında Bu Haftanın Konuğu Sanatçı Haluk Aydemir
Sanatın Evrim’i programında bu haftanın konuğu Sanatçı Haluk Aydemir
Resim Sanatının Sokak çocuğu rulez! (4)
Resim sanatının sokak çocuğu Rulez! Gallery Duende
Tether, Yapay Zekâyla Geleceği Şekillendiriyor Yenilikçilikte Lider Olma Hedefi! (1)
Tether, Yapay Zekâyla Geleceği Şekillendiriyor: Yenilikçilikte Lider Olma Hedefi!
Teknopark İstanbul Ve Aselsan İş Birliğiyle Savunma Teknolojileri Girişimcilerine Destek! (1)
Teknopark İstanbul ve ASELSAN İş Birliğiyle Savunma Teknolojileri Girişimcilerine Destek!
Farz Et Ki Sen Yoksun Sergisine Özel Görmek Ve Bakmak Üzerine Atölyeler (2)
Farz Et Ki Sen Yoksun Sergisine Özel: Görmek ve Bakmak Üzerine Atölyeler
Dünya Sağlık Örgütü 2022'de Kanser Vakaları 19 Milyonu Aştı! (2)
Dünya Sağlık Örgütü: 2022’de Kanser Vakaları 19 Milyonu Aştı!
Çiğdem Yorgancıoğlu Un Water Bm Dünya Su Günü Taahhüdü (2)
Çiğdem Yorgancıoğlu UN-Water – BM Dünya Su Günü Taahhüdü
“bir Sanatçının En Büyük Sorunu Türkiye” Kemal Oruç, Eylül Aşkın Söyleşisi (1)
“Bir sanatçının en büyük sorunu Türkiye” Kemal Oruç, Eylül Aşkın Söyleşisi

Türkiye Haber Portalı Logo 2
Turhapo Logo
Türkiye News Portal Logo

INDEX URL LIST