Turhapo Logo
10. Engelsiz Filmler Festivali Ödüller Sahiplerini Buldu

10. Engelsiz Filmler Festivali Ödüller Sahiplerini Buldu

Türkiyenin ilk ve tek erişilebilir film festivalinde Ulusal Uzun Film Yarışması ve Kısa Film Yarışması kategorilerinde öle layık görülen isimler, kapanış töreninin yayınlandığı video ile duyuruldu.

10. Engelsiz Filmler Festivali Ödüller Sahiplerini Buldu

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen 10. Engelsiz Filmler Festivali, Eskişehirin ardından 17-23 Ekim tarihleri arasında fiziksel gösterimleriyle Ankarada Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda ve çevrim içi olarak eff2022.muvi.comüzerinden tüm Türkiyeden seyircisiyle buluştuğu gösterimlerine devam ediyor. Festival programında yer alan Ulusal Uzun Film Yarışması ve Kısa Film Yarışması kategorilerinde ödül alan isimler, 22 Ekim Cumartesi akşamı Mithat Alam Film Merkezi yöneticilerinden ve yapımcı Zeynep Ünal’ın sunumuyla festivalin YouTube kanalı üzerinden yayınlanan Ödül Töreninde açıklandı.

Engelsiz Filmler Festivalinde daha önceki yıllarda jüri üyeliği de yapmış olan ve geçtiğimiz Mart ayında kaybettiğimiz sinemacı Murat Özeri anarak başlayan ödül töreninde, sinema yazarı Murat Erşahin, Özer ile yaşadığı anıları anlattı

Festival Direktörü Ezgi Yalınalpin konuşmasıyla devam eden ödül töreninde Yalınalp, festivalin değerlendirmesini yaptı. Yalınalp, festival programının yanı sıra Avrupa Birliği’nin finansal desteği ile gerçekleştirdikleri Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema projesi nedeniyle de yoğun bir dönemi geride bıraktıklarını ifade etti. 2013 yılından beri Engelsiz Filmler Festivalinin değişip dönüştüğünü belirten Yalınalp, geldikleri 10uncu yılda festivalin kimliğinin oturduğunu dile getirdi. Ayrıca Festival, artık etkinlik olmaktan çıkarak, erişim meselesiyle ilgili söz söyleyen bir kurum hâline geldi.” diyerek sözlerini sürdürdü.

Bu yıl festivalin 10uncu yılı olması dolayısıyla Onlar” ismini verdikleri özel seçkiyle seyirciyi buluşturduklarını söyleyen Yalınalp, pandemi nedeniyle ara verdikleri Eskişehir gösterimlerine de bu yıl devam ettiklerini belirtip, bunun kendileri için çok mutluluk verici olduğunu söyledi. Sinemaya gitme pratiğimizi kaybetmiştik. Festivalde salonları dolu görmek sevindiriciydi.” diyen Yalınalp, Eskişehirde çocuklarla gerçekleştirdikleri Canlandırma Atölyesini de çok önemsediklerini ifade etti. Festival direktörü, bunun nedenini “Çünkü çocuklar, kendi yarattıkları karakterlerle, stop motion tekniğiyle bir filmin nasıl çekildiğini çocuk yaşta öğreniyorlar. Çocuk yaşta sinemaya aşina olmaları, o kültürle büyümeleri çok önemli.” diyerek açıkladı.

Tören, festival destekçilerinden ABD Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Gabrielle M. Price ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlücenin festival için kaydettikleri teşekkür videoları ile devam etti.

İlk olarak Kısa Film Yarışması’nın kazananlarının ilan edildiği törende; jüri üyelerinden Nesim Bencoya En İyi Senaryo” ödülünü açıkladı. Ödülü Ziba Karamali ve Emad Arad’ın yönettiği Takas (Barter) filmi aldı. İranlı yönetmenler Emad Arad, kendileri için en uygun ödülün aslında senaryo olduğunu söyleyerek, “Çünkü bu ödülle filmin mesajının doğru şekilde iletildiğinden emin olabiliriz.” dedi. Ziba Karamali ise öldürülen Mahsa Aminiye dikkat çekerek, bu senaryonun onların hikâyesi olduğunu ifade etti.

Jüri üyesi Jale İncekol ise En İyi Yönetmen” ödülünü açıkladı. Ödülü kazanan isim, Çit (Fencefilmi ile Hilke Rönnfeldtin oldu. Rönnefeldt, festivale seçilmiş olmak ve ödül almaktan dolayı memnuniyetini belirtirken, Ekibime de ayrıca teşekkür ediyorum. Çünkü yanınızda iyi bir ekip varsa iyi bir yönetmen olabilirsiniz.” dedi.

Festivalin jüri üyelerinden Andreas Grützner ise En İyi Film Ödülü”nü de Ziba Karamali ve Emad Arad’ın yönettiği Takas (Barter) filmine verdiklerini açıkladı. Yönetmenler, festivale teşekkürlerini iletti.

Festival direktörü Ezgi Yalınalp ise Seyirci Özel Ödülü”nün Majid Mirhasheminin yönettiği Karantina (Quarantine)filmine verildiğini açıkladı. İranlı yönetmen Majid Mirhashemi, ödülünü özgürlükleri için mücadele eden İranlı kadınlara ithaf etti.

Jüri üyelerinin belirlediği En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryoya 500er USD, En İyi Filme ise 1000 USD para ödülü verilirken, izleyiciler de verdikleri oylarla Seyirci Özel Ödülünü belirledi.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yarışan filmler arasında değerlendirme yapan jüri üyelerinden Kıvanç Sezer, En İyi Senaryo” ödülünü Nazlı Elif Durlu ve Ziya Demirelin senaristliğini yaptığı Zuhal filmine verdiklerini söyledi. Durlu ve Demirel, çok emek harcadıkları bir senaryonun fark edilmiş olmasından dolayı teşekkürlerini bildirdi.

Jüri üyelerinden Çağla Zencirci ise En İyi Yönetmen” ödülünü Beni Sevenler Listesi filmiyle Emre Erdoğduya verdiklerini açıkladı. Emre Erdoğdu, ekip üyelerine teşekkür ettiği konuşmasında yapmak istediklerini onlar sayesinde başardığını vurguladı.

Jüri üyelerinden Selin Vatansever Tezcan ise En İyi Film” ödülünü açıkladı. Ödüle Ferit Karahan’ın yönettiği Okul Tıraşı filmi layık görüldü. Yönetmen Karahan, Yaşamda herkes için bazı engeller vardır. Sinemada bizim yapmaya çalıştığımız şey bu engeli aşmak. Bu yüzden böyle bir festivalde olmaktan mutluluk duyuyorum.” dedi. 

İzleyicilerin belirlediği Seyirci Özel Ödülü”nü ise törenin sunuculuğunu yapan Zeynep Ünal açıkladı. Seyirci Özel Ödülü de Ferit Karahan’ın Okul Tıraşı filmine verildi. Karahan, seyirci için yaptığı bir filmin bu ödülü almasının çok önemli olduğunu ifade etti. 

Sinemaya Eşit Erişime Destek Veren Tüm Destekçilerimize Teşekkürler

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’nin destekçileri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, ABD Büyükelçiliği, AB Delegasyonu, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi bulunuyor.

Festivalin medya sponsorları arasında ise 

BirGün Gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi, Altyazı Dergisi, ArtDog İstanbul, Kafa Dergisi, 

ab-ilan.com, artfulliving.com.tr, beyazperde.com, bianet.org, bidolusinema.com, gazeteduvar.com.tr,filmarasidergisi.com, lavarla.com, sadibey.com, sanatatak.com, sanatokur.com, sinemalar.com ve t24.com.tr yer alıyor.

Festivalde Yer Alan Tüm Filmler Bu Yıl da Erişilebilir ve Ücretsiz

Engelsiz Filmler Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm gösterimlerini ücretsiz olarak sinemaseverlere sunuyor. Engelsiz Filmler Festivali’nde film gösterimlerinin yanı sıra programda yer alan film ekipleri ile yapılan söyleşiler de festivalin YouTube kanalı üzerinden erişilebilir olarak izlenebiliyor.

Programında yer verdiği tüm filmleri sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı ile sinemaseverlerle buluşturan Engelsiz Filmler Festivali, yan etkinliklerini de erişilebilir olarak gerçekleştiriyor.

Festival hakkında ayrıntılı bilgi için www.engelsizfestival.com adresi ziyaret edilebilir.

1 2 3 4 5

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com


Sanatın Evrim’i Programında Bu Haftanın Konuğu Sanatçı Arzu Kılıçdoğan (3)
Sanatın Evrim’i programında bu haftanın konuğu Sanatçı Arzu Kılıçdoğan
Nihat Tokat, Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Başkanlık Adaylığı Basın Toplantısı (1)
Nihat Tokat, Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Başkanlık Adaylığı Basın Toplantısı
İdealtepe Sahili’nde Kendine Özgü Bir Mekan İdeal Art House Eylül Aşkın Söyleşisi (1)
İdealtepe Sahili’nde Kendine Özgü Bir Mekan: İdeal Art House – Eylül Aşkın Söyleşisi
Çiğdem Yorgancıoğlu Chery Türkiye Turcomoney Yemeği İzlenimi (1)
Çiğdem Yorgancıoğlu Chery Türkiye-Turcomoney Yemeği İzlenimi
Çiğdem Yorgancıoğlu Teleferikte İsg Uzman Gözü Ve Clc 360
Çiğdem Yorgancıoğlu Teleferikte İSG Uzman Gözü ve CLC 360
Hüseyin Rahmi Gürpınar'dan Esinlenerek 'cadı' Filmi 26 Nisan'da Sinemaseverlerle Buluşuyor (3)
Hüseyin Rahmi Gürpınar’dan Esinlenerek: ‘Cadı’ Filmi 26 Nisan’da Sinemaseverlerle Buluşuyor
Dövme Tutkunlarının Buluşma Noktası İstanbul Tattoo Convention (2)
Dövme Tutkunlarının Buluşma Noktası: İstanbul Tattoo Convention
Zülfü Livaneli'nin Gölgeleri İnkılâp Kitabevi'nin Ödüllü Eseri (1)
Zülfü Livaneli’nin Gölgeleri: İnkılâp Kitabevi’nin Ödüllü Eseri
İç Savaşın Eşiğinde Amerika Civil War Filmiyle Yakın Geleceğin Kışkırtıcı Portresi (1)
İç Savaşın Eşiğinde Amerika: Civil War Filmiyle Yakın Geleceğin Kışkırtıcı Portresi
Serdar Öztop “popüler Müzik Ortalama Zekaya Hitap Eden Bir Müzik” Eylül Aşkın İle… Özel Söyleşi (1)
Serdar Öztop: “Popüler müzik ortalama zekaya hitap eden bir müzik” Eylül Aşkın İle… Özel Söyleşi
Korku Tutkunlarını Sarsacak Şeytanla Bir Gece Filminin Nefes Kesen Fragmanı Yayınlandı! (1)
Korku Tutkunlarını Sarsacak: Şeytanla Bir Gece Filminin Nefes Kesen Fragmanı Yayınlandı!
Gloria Özaltın Championship 2024 Türkiye'nin Golf Arenası! (1)
Gloria Özaltın Championship 2024: Türkiye’nin Golf Arenası!
Dolap Gençlerin Geleceğe Yönelik Varoluşsal Soruları (1)
Dolap: Gençlerin Geleceğe Yönelik Varoluşsal Soruları
Tuğba Özay “ben Duruşunu Bozan Insanlardan Değilim” Eylül Aşkın İle... Özel Söyleşi 1
Tuğba Özay: “Ben duruşunu bozan insanlardan değilim” Eylül Aşkın İle… Özel Söyleşi
Inspera Bodrum, Kültür Ve Sanatı Bir Araya Getiriyor İşte Program Detayları! (1)
Inspera Bodrum, Kültür ve Sanatı Bir Araya Getiriyor: İşte Program Detayları!
Ciğdem Yorgancıoğlu Seçim Kamuoyu Araştırmaları Chi Ci Talks
Çiğdem Yorgancıoğlu Seçim Kamuoyu Araştırmaları CHI CI TALKS
Next Pera Art Gallery'de 'uyanış Awakening Karma' Sergisi Sanatseverleri Büyüledi (1)
Next Pera Art Gallery’de ‘Uyanış: Awakening Karma’ Sergisi Sanatseverleri Büyüledi
İbrahim Bülbül Filmde Nisan, Müzikte Nez Ile Dolu Dizgin Ilerliyor Eylül Aşkın Söyleşisi 1
İbrahim Bülbül: Filmde Nisan, müzikte Nez ile dolu dizgin ilerliyor – Eylül Aşkın Söyleşisi
“arabesk Ile Acı Biberi Birbirine çok Benzetiyorum” Ege, Eylül Aşkın Söyleşisi (7)
“Arabesk ile acı biberi birbirine çok benzetiyorum” Ege, Eylül Aşkın Söyleşisi
Arpej Yapım Ile Yeni Bir Adım Pınar Temren'in Metal Heyecanı (1)
Arpej Yapım ile Yeni Bir Adım: Pınar Temren’in “Metal” Heyecanı
Çevrimiçi Flört Uygulamaları Ve İlişkilerdeki Tehditler Uzmanlardan Çarpıcı Analiz! (3)
Çevrimiçi Flört Uygulamaları ve İlişkilerdeki Tehditler: Uzmanlardan Çarpıcı Analiz!
6 14 Nisan'da Fyzoo'da Ramazan Bayramı Ve Yarı Yıl Tatilinin Keyfini Çıkarın! (2)
6-14 Nisan’da FYZoo’da: Ramazan Bayramı ve Yarı Yıl Tatilinin Keyfini Çıkarın!
Dünya Dalgıçlar Günü'nde Kadın Gücü Dalsın Kızlar 2024 (1)
Dünya Dalgıçlar Günü’nde Kadın Gücü: Dalsın Kızlar 2024
2024 İstanbul Çocuk Festivali 23 Nisan'da Maslak'ta Unutulmaz Bir Bayram! (1)
2024 İstanbul Çocuk Festivali: 23 Nisan’da Maslak’ta Unutulmaz Bir Bayram!
Sanatın Evrim’i Programında Bu Haftanın Konuğu Sanatçı Işıl Dural (5)
Sanatın Evrim’i programında bu haftanın konuğu Sanatçı Işıl Dural

Türkiye Haber Portalı Logo 2
Turhapo Logo
Türkiye News Portal Logo

INDEX URL LIST