Turhapo-Logo-2
2’nci Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali - Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali  Türkiye sınırlarını aşıyor

2’nci Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali

“Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali  Türkiye sınırlarını aşıyor”

2’nci Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali 

Kültür ve Turizm Bakanlığının çatısı altında Türk Dünyası sinemasının ortak kültürel değerlerle beslenmesi amacıyla ilk kez geçen yıl İstanbul’da düzenlenen Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, bu yıl 1-5 Kasım tarihleri arasında, “2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti” olan Bursa’da düzenlenecek.

Festivalin tanıtım toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “Bu yıl ikincisini düzenleyeceğimiz festivalimiz Türkiye sınırlarını aşıyor. Gelecek yıldan itibaren festival, geniş Türk dünyası coğrafyasını meydana getiren ülkelerde yapılmaya başlanacak. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın (TÜRKSOY) dönem toplantısını da Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ev sahipliğinde festival ile eş zamanlı olarak Bursa’da gerçekleştireceğiz. Burada yaptığımız organizasyonlar ile 2022 Kültür Başkenti Bursa’ya ‘Türk Dünyası Çıkartması’ yapıyoruz” dedi.

Türk dünyasının atası Korkut Ata’nın aziz hatırasına armağan edilen ve ilk kez geçen yıl Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında İstanbul’da düzenlenen Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’nin ikincisi Bursa’da gerçekleştirilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığının çatısı altında Sinema Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Sinema Derneği işbirliğiyle Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, TÜRKSOY, TRT, Türk Hava Yolları, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve Bursa Uludağ Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen festival, bu yıl 10 ülke ve yedi özerk bölge olmak üzere 17 coğrafyadan 52 filmi sinemaseverlerle buluşturacak.

Festival kapsamında Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Türkmenistan’ın Kültür Bakanları, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un davetlisi olarak festivalin ödül törenine katılacaklar. Bunun yanı sıra Türkiye’den ve misafir Türk Cumhuriyetlerinden binin üzerinde sinema sektör temsilcisinin katılımıyla Türk sinemasının kalbi Bursa’da atacak. 

“Turna kuşu bizleri ortak mirasta buluşturuyor”

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki tanıtım toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, festivalin Bursa’da yapılmasından ayrı bir heyecan duyduklarını belirterek, “Festivalin sembolü olan Turna kuşu bize bir olmayı, birlikte olmayı öğretiyor, yeniden ve farklı coğrafyalarda yer edinmiş olsak da ortak kültür mirasında buluşmamızı temsil ediyor. İstanbul’dan sonra tarihi anlamda İpek Yolu güzergâhının çok önemli bir yerleşimi olan ve ‘2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti’ seçilen Bursa’mızın festivale ev sahipliği yapmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Bursa, değerli bir ticari merkez olmasının yanı sıra, gölge oyunumuz Karagöz’ün de şehri olması dolayısıyla, çağdaş anlatım dili olan sinemaya sanatsal bir köprü de kuruyor” dedi.

“Ülkeler arasında gerçek bir sinema ekosistemi yaratmak istiyoruz”

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’nin “bir festivalden çok daha fazlası” yaklaşımıyla hayata geçirildiğinin altını çizen Ahmet Misbah Demircan, şunları söyledi:  “Sinema, toplumların kültür aktarımlarında en kıymetli araçlardan biri. Biz de Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un önderliğinde, sinema aracılığıyla Türk dünyasını meydana getiren toplumlar arasındaki bütünleşmeyi sağlamayı hedefliyoruz. Aynı zamanda Türk dünyası sinemasının kültürel ve düşünsel alt yapısının sinema profesyonellerinin yanı sıra genç kuşakların ilgisine sunulmasına, Türk dünyasının kültürel kodlarını taşıyan sinema eserlerinin izleyiciyle buluşmasına, kültürel ve sanatsal iş birliği olanaklarının artırılmasına ve yumuşak güç olan sinema sayesinde ortak tarih, kültür ve toplumsal değerlerimizin zenginleşmesine katkı sunmak istiyoruz. Ülkeler arasında ortak yapımlarla gerçek bir sinema ekosistemi yaratmak ve film dolaşımının önünü açmak da öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Ne mutlu ki, Türk dünyasındaki sinema paydaşlarımız da bizimle aynı hedeflere ulaşmak istiyor. Henüz ikincisini düzenlememize rağmen festivalimiz öyle büyük bir ilgiyle karşılandı ki, gelecek yıldan itibaren geniş Türk dünyası coğrafyasını meydana getiren ülkelerde yapılmaya başlanacak. Sinema yoluyla ortak değerlerimize sahip çıkmanın gururunu yaşıyoruz.”

“TÜRKSOY’un dönem toplantısını Bakanımızın ev sahipliğinde gerçekleştireceğiz”

Festivalin bu yıl 10 ülke ve yedi özerk bölge olmak üzere 17 coğrafyadan sinemanın tüm paydaşlarını ağırlayacağını belirten Demircan, şöyle devam etti: “Türk dünyasının sahip olduğu ortak kültür ve medeniyet mirasını dikkate alarak, festivali bu yıl doğa temasıyla sinemaseverlerle buluşturacağız. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Kültür Bakanları Daimi Konseyi 39. Dönem toplantısını da Sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un ev sahipliğinde eş zamanlı olarak Bursa’da gerçekleştireceğiz. Türk dünyası sinemasının ortak iş birliği zeminini genişletmek amacıyla düzenlediğimiz Türk Dünyası Sinema Zirvesi de önemli etkinlerimizden birini oluşturacak. Festivalde yarışan filmlerin ödüllendirileceği geceyle de kapanışı gerçekleştireceğiz. Tüm halkımızı festival coşkusuna ortak olmaya davet ediyorum.”

“Karagöz paneli, yönetmen-seyirci buluşmalarımız da olacak”

Toplantıya katılan Festival Yönetmeni İhsan Kabil de Türk dünyası sinemasından yarışma ve yarışma dışı bölümleriyle 52 filmin sinemaseverlerle buluşacağını belirterek, “Kurmaca ve belgesel yarışma bölümleri, panorama ve animasyonlarla geniş coğrafyamızın ortak kültürel değerlerini taşıyan en iyi örneklerini izleyicilerle bir araya getireceğiz. Ayrıca Karagöz’ün aksettiği gölge oyununun, seyirlik sanatın modern anlatımı olan sinema diline dönüşümünün ontolojik özelliklerinin ele alınacağı panel, ikisi arasındaki bağların sinemadaki arayışının örneklemesi olan filmlerden afiş sergisi, film gösterimleri sonrası yönetmenlerle seyirci buluşması festivalimizi daha da renkli hale getirecek” dedi.

“Dede Korkut’un Bursa nüshasını ilim alemine duyuracağız”

Toplantıda kısa bir konuşma yapan Bursa Valisi Yakup Canbolat ise “2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti” kapsamında Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’ne ev sahipliği yapmaktan büyük onur duyduklarını belirterek, “Bursa’mız festivale en iyi şekilde ev sahipliği yapmak için her türlü donanıma ve imkâna sahiptir. Şehirlerin hası olan Bursa’dan Türk dünyasının sesini sinema yoluyla duyurmak için sabırsızlanıyoruz” dedi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da kısa bir süre önce Korkut Ata’nın Bursa nüshasının bulunduğunu hatırlatarak, “Dede Korkut’un Bursa nüshasını yakın zamanda bir tanıtım programıyla ilim alemine duyuracağız. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali de Türk dünyasının kültürel ve sanatsal birikiminin gözler önüne serilmesi bakımından önemli gördüğümüz projelerin başında geliyor. 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Bursa’mızı bu unvana layık ayrıcalıklı etkinliklerle dünya vitrinine çıkarmaya gayret edeceğiz” diye konuştu.

Türk Dünyası Sinema Zirvesi de gerçekleştirilecek

Festival kapsamında Türk Cumhuriyetleri’nden Bursa’ya gelen 200’e yakın sinema profesyoneli ile Türk sinemasının önde gelen isimleriyle bir araya gelecek.  Bu Zirve Türk Dünyası’nın müşterek kültürel mirasının ortak yapımlara dönüşebilmesi için gerekli zemini sunacak.

24 film yarışacak, aralarında “Bağlılık Hasan” da var

Festival kapsamında kurmaca film türünde 10, belgesel film türünde ise 14 film yarışacak. Bunun yanı sıra 28 ayrı film de yarışma dışı olarak festival kapsamında sinema severlerin beğenisine sunulacak.  Kurmaca filmlerde Türkiye’den Semih Kaplanoğlu’nun ‘Bağlılık Hasan’ filmi, belgesel bölümünde ise İsmet Arasan’ın yönettiği “Balkanların Türkçe Hafızası” filmleri yarışacak.

Festivalin kurmaca ve belgesel film yarışma bölümlerinde katılacak yapımlar, katılımcı ülkelerin yetkili kurulları tarafından oluşturulan ön jüriler tarafından belirlendi. Buna göre, festivalin kurmaca film yarışma kategorisinde, Azerbaycan’dan yönetmenliğini Vagif Mustafayev’in yaptığı “Hayat Galiba Güzeldir”, Kazakistan’dan Begars Elubayev’in yönettiği “Issız Yurt”, Kırgız Cumhuriyeti’nden Taalaibek Kulmendeev’in yönettiği “Satılık Ev”, Özbekistan’dan Dilmurad Masaidov’un yönettiği “Kadının Kısmeti”, Türkmenistan’dan Arslan Eyeberdiyev’in yönettiği “İsterin”, İran’dan Behman ve Behram Ark kardeşlerin yönettikleri “Post”, Tataristan’dan Yulia Zaharova’nın yönettiği “Tarlan”, Hakasya’dan Yury Kuroçka’nın yönettiği “Elsa’nın Beyaz Yolu” ve Tuva’dan Roland Oorzhak’ın yönettiği “Çelik Rüzgârlar” filmleri yer alacak.

 Festivalin belgesel film yarışması bölümünde ise İran’dan “Tebriz’in İşgalinden Hatıralar”, Azerbaycan’dan “Dalan”, Türkmenistan’dan “Dutarın Avazı”, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden “Göçün Hikâyesi Arpalık”, Ukrayna’dan “Tercüman”, Gagavuz Yeri’nden “Beşalma”, Kazakistan’dan “Avrasya’nın Hükümranları”, Tataristan’dan “Tatarlar Yolda”, Saha Cumhuriyeti’nden “Gelecek Bizimdir”, Dağıstan’dan “Suliyeta”, Çuvaşistan’dan “Eski Volga’nın Sırrı”, Özbekistan’dan “İnsan Karanlığın Ardındaki Işık” ve Kırgızistan’dan “Kırgız’ın Yiğit Kızları” filmleri yarışacak. Her iki yarışmada dereceye giren filmler, festival katılımcısı ülkelerden birer sinema sanatçısının yer alacağı Kurmaca ve Belgesel Film Yarışmaları Seçici Kurul üyelerinin değerlendirmeleriyle belirlenecek. Ödüle layık görülen yapımlar, festivalin kapanış ve ödül töreninde Seçici Kurullar tarafından ilan edilecek.

#KorkutAtaTürkDünyası #FilmFestivali #Türkiye sınırlarını aşıyor”

2’nci #KorkutAta #TürkDünyası #Film #Festival i https://t.co/MzQJIRypvG

— Türkiye Haber Portalı (@Turhapo) October 30, 2022

1 2 3 4 5

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com

Booking Rezervasyon 1
Booking Rezervasyon 1

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com


Şevket Dağ’ın 65 Eseri Bir Arada: Zaman ve Mekânın Büyüsünde Bir Ressam

Şevket Dağ’ın 65 Eseri Bir Arada: Zaman ve Mekânın Büyüsünde Bir Ressam

Bursa Bülbülü Sinemalarda! Ata Demirer

Bursa Bülbülü Sinemalarda! Ata Demirer

Enflasyona Rağmen Lüks Tüketimde Büyüme

Enflasyona Rağmen Lüks Tüketimde Büyüme

Mor ve Ötesi’nin Senfonik Büyüsü: Zorlu PSM’de Unutulmaz Anlar!

Mor ve Ötesi’nin Senfonik Büyüsü: Zorlu PSM’de Unutulmaz Anlar!

Ahmet Hiçkorkmaz Yeni Şarkısı ”Yav Ben Görmedim”

Ahmet Hiçkorkmaz Yeni Şarkısı ”Yav Ben Görmedim”

TÜSEV Sivil Toplum Serisi: Peter Singer’ın Yeni Kitabı

TÜSEV Sivil Toplum Serisi: Peter Singer’ın Yeni Kitabı

Manuel Osteopati ve Nefes Çalışmasıyla Sağlığınızı Optimize Edin: Meghan Martin Six Senses Kaplankaya’da

Manuel Osteopati ve Nefes Çalışmasıyla Sağlığınızı Optimize Edin: Meghan Martin Six Senses Kaplankaya’da

Plastik Kirliliği: Bilim İnsanları Okyanusların Temizlenmesi İçin Yenilikçi Yöntemler Üzerinde Çalışıyor

Plastik Kirliliği: Bilim İnsanları Okyanusların Temizlenmesi İçin Yenilikçi Yöntemler Üzerinde Çalışıyor

Yapay Zeka, Finansal Analizde İnsanları Geride Bırakıyor

Yapay Zeka, Finansal Analizde İnsanları Geride Bırakıyor

E-Ticaret Devrimi: Geleneksel Mağazaların Geleceği

E-Ticaret Devrimi: Geleneksel Mağazaların Geleceği

2023’te Yeşil Enerji Yatırımları, Fosil Yakıtları Geride Bırakıyor

2023’te Yeşil Enerji Yatırımları, Fosil Yakıtları Geride Bırakıyor

Tüpraş Ventures’dan Robotik Teknolojilere İlk Yatırım

Tüpraş Ventures’dan Robotik Teknolojilere İlk Yatırım

Tiktok’a 345 Milyon Avro Ceza

Tiktok’a 345 Milyon Avro Ceza

Meta, İleri Seviyede Bir Yapay Zeka Sistemi Geliştirmek İçin Çalışıyor

Meta, İleri Seviyede Bir Yapay Zeka Sistemi Geliştirmek İçin Çalışıyor

Uzay Keşiflerinde Tarihi An: Mars’ta Solunabilir Oksijen Üretimi Başarıldı

Uzay Keşiflerinde Tarihi An: Mars’ta Solunabilir Oksijen Üretimi Başarıldı

Zeynep Öykü’den Uluslararası Antakya Film Festivali Çağrısı

Zeynep Öykü’den Uluslararası Antakya Film Festivali Çağrısı

Tiyatro ve Politika: Sahne Sanatlarının Siyasi Anlamı

Tiyatro ve Politika: Sahne Sanatlarının Siyasi Anlamı

Hayalet Orkide “Umutsuz Şehir” İsimli Yeni Single Yayınlandı

Hayalet Orkide “Umutsuz Şehir” İsimli Yeni Single Yayınlandı

“Affedecek Misin?” Gece Yolcuları Akustik

“Affedecek Misin?” Gece Yolcuları Akustik

Yasir Miy “Dayan Yüreğim” yayında!

Yasir Miy “Dayan Yüreğim” yayında!

Uyku bozukluğu, beyni hızlı yaşlandırıyor!

Uyku bozukluğu, beyni hızlı yaşlandırıyor!

Uyku Sırasında Beyin Temizleniyor: Sağlıklı Uykunun Önemi

Uyku Sırasında Beyin Temizleniyor: Sağlıklı Uykunun Önemi

Robotik Cerrahi: Doktorlarınızın Yanında Bir Robot

Robotik Cerrahi: Doktorlarınızın Yanında Bir Robot

Fado ve Çağdaş İngiliz Müziğini Harmanlayan Nessi Gomes, 11 Kasım’da Zorlu PSM’de!

Fado ve Çağdaş İngiliz Müziğini Harmanlayan Nessi Gomes, 11 Kasım’da Zorlu PSM’de!

Süleyman Şah’a Efsane karşılama

Süleyman Şah’a Efsane karşılama

Rapçi SEFO, TFF Ödül Töreninin Ardından Genç Sporculara Moral Verdi

Rapçi SEFO, TFF Ödül Töreninin Ardından Genç Sporculara Moral Verdi

Mahmut Görgen’in “NUTUK” Şarkısı Instagram’da Viral Oldu!

Mahmut Görgen’in “NUTUK” Şarkısı Instagram’da Viral Oldu!

”Himmet Çiçek” yeni albümüyle coşturacak!

”Himmet Çiçek” yeni albümüyle coşturacak!

Atatürk filminin yönetmeni “ATA”nın huzurunda

Atatürk filminin yönetmeni “ATA”nın huzurunda

Alhas Ailesinin En Mutlu Günü

Alhas Ailesinin En Mutlu Günü

Selçuk Aydemir’in acı günü

Selçuk Aydemir’in acı günü

Mehmet Uslu’dan Yepyeni Tekli: “Kutup” Sizleri Bekliyor!

Mehmet Uslu’dan Yepyeni Tekli: “Kutup” Sizleri Bekliyor!

Murat Sarıyıldız iş dünyasından sinemaya güçlü girdi

Murat Sarıyıldız iş dünyasından sinemaya güçlü girdi

Gemlik Zeytini Festivalinde Göksel Rüzgarı

Gemlik Zeytini Festivalinde Göksel Rüzgarı

92. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda finali Haluk Levent yaptı

92. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda finali Haluk Levent yaptı

Cumhuriyetin 100. Yılında ‘’Sinemamızın Yüzü’’ Özel Ödülü Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a takdim ediliyor

Cumhuriyetin 100. Yılında ‘’Sinemamızın Yüzü’’ Özel Ödülü Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a takdim ediliyor

Turkcell Vadi’de Kenan Doğulu yıldızı parladı

Turkcell Vadi’de Kenan Doğulu yıldızı parladı

Alper Erözer model sevgilisi Abigail Goddey ile Nişantaşı’nda görüntülendi

Alper Erözer model sevgilisi Abigail Goddey ile Nişantaşı’nda görüntülendi

Sonsuz Olanaklar: İnsan Zihninin Sınırsız Potansiyeli

Sonsuz Olanaklar: İnsan Zihninin Sınırsız Potansiyeli

Katy Massey’den Annesiyle Arasındaki Bağı Onaran Hüzünlü Bir Hikaye: “Neresi Bizim Evimiz?”

Katy Massey’den Annesiyle Arasındaki Bağı Onaran Hüzünlü Bir Hikaye: “Neresi Bizim Evimiz?”

ANQI’nin Hiromita Eserleri 18. Contemporary Istanbul’da Sergilenecek

ANQI’nin Hiromita Eserleri 18. Contemporary Istanbul’da Sergilenecek

İslam Medeniyetinin Zengin Mirası Özbekistan’da Sergileniyor

İslam Medeniyetinin Zengin Mirası Özbekistan’da Sergileniyor

Kalp Sağlığını Korumak İçin Bilmeniz Gerekenler: Kalp Hastalıkları

Kalp Sağlığını Korumak İçin Bilmeniz Gerekenler: Kalp Hastalıkları

Ece Mumay | 51.Ürgüp Uluslararası Bağ bozumu Festivali

Ece Mumay | 51.Ürgüp Uluslararası Bağ bozumu Festivali

Zaferin Rengi Filmi Okuma Provası Yapıldı

Zaferin Rengi Filmi Okuma Provası Yapıldı

İlaç Fiyatları ve Erişilebilirlik: Global Bir Sorunun İzinde

İlaç Fiyatları ve Erişilebilirlik: Global Bir Sorunun İzinde

3D Yazıcı Üreticisi Zaxe 60 Milyon TL Yatırım Aldı

3D Yazıcı Üreticisi Zaxe 60 Milyon TL Yatırım Aldı

Günnur Başar Homeopati ile Bir Şifa Yolculuğu

Günnur Başar Homeopati ile Bir Şifa Yolculuğu

NESHE | İlk Türkçe Şarkısı Bingo

NESHE | İlk Türkçe Şarkısı Bingo

Sağlıklı Gözler, Başarılı Gelecek: Çocukların Göz Sağlığı

Sağlıklı Gözler, Başarılı Gelecek: Çocukların Göz Sağlığı

1 2 3 83

Türkiye Haber Portalı Logo
Turhapo-Logo-2
Türkiye News Portal Logo

INDEX URL LIST