Turhapo Logo
Göz Kapağı Ameliyatı Bu Belirtiler Varsa, Dikkat! Doç. Dr. Pınar Kahraman Koytak

Göz kapağı ameliyatı / Bu belirtiler varsa, dikkat! / Doç. Dr. Pınar Kahraman Koytak

Göz kapağı düşüklüğü ciddi hastalıkların belirtisi olabilir!

Yorgun, uykulu ve bitkin bir yüz ifadesi… Göz kapağı düşüklüğü genellikle estetik bir problem olarak görülse de, aslında hastanın yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürebilen işlevsel sorunları da beraberinde getiriyor. Öyle ki düşen kapak göz bebeğini örterek görmeyi önleyebiliyor.

Bunun sonucunda hastalar görebilmek için genellikle kaşlarını yukarı kaldırmak, hatta düşüklüğün daha ileri aşamalarında başlarını geriye eğmek zorunda kalabiliyorlar. Göz kapağındaki düşüklük hastaların araç kullanmalarını, spor yapmalarını, yürümelerini ve basit gündelik işlerini yapmalarını bile riskli hale getirebiliyor. Hastalar da sorunlarından kurtulmak amacıyla ‘göz kapağı estetiği’ ameliyatı için hekimlerin kapısını çalıyor. 

Acıbadem Ataşehir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Pınar Kahraman Koytak, ancak göz kapağı düşüklüğünde herhangi bir medikal veya cerrahi tedaviyi planlamadan  önce mutlaka nedene yönelik ayrıntılı değerlendirme yapılması gerektiğine işaret ederek, “Zira göz kapağı düşüklüğü, kapak işlevlerinden sorumlu göz çevresi kaslarını, bu kasları besleyen sinirleri veya bu sinirlerin köken aldığı beyindeki merkezleri etkileyen her türlü nörolojik sorun veya hastalıktan kaynaklanabiliyor. Bu hastalıklar dışlanmadan yapılan cerrahi tedaviler ne yazık ki hem yüz güldürücü olmayabiliyor, hem olası riskli bir nörolojik hastalığın tanı ve tedavisinde gecikmeye yol açabiliyor.” diyor. 

Acıbadem Ataşehir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Pınar Kahraman Koytak

Bu belirtiler varsa, dikkat!

Göz kapağı düşüklüğü özellikle aniden başlamışsa, bu soruna çift görme veya göz bebek boyutlarında değişiklik ya da baş ağrısı eşlik ediyorsa, zaman kaybetmeden hekime başvurmak gerekiyor.

Zira bu belirtiler 3. sinir felci veya Horner Sendromu’nda olduğu gibi acil tanı ve tedavi gerektiren bazı önemli beyin damar patolojileriyle ilişkili olabiliyor. Doç. Dr. Pınar Kahraman Koytak, dikkatli olunması gereken diğer belirtileri şöyle anlatıyor:

“Ayrıca özellikle gün içerisinde  değişkenlik gösteren, örneğin akşama doğru belirgin olarak artan göz kapağı düşüklüğü varsa, kapak düşüklüğü taraf değiştiriyorsa veya yine çift görme, bitkinlik gibi başka yakınmalar eşlik ediyorsa miyastenia gravis gibi kas-sinir kavşak hastalıkları açısından mutlaka ayrıntılı nörolojik değerlendirme gerekiyor” 

Pain.,Tired,Exhausted,Stressed,Woman,Suffering,From,Strong,Eye,Pain.

BEYİN VE SİNİRLERDEN KAYNAKLANAN SORUNLAR 

Göz kapak işlevlerinden sorumlu sinirlerin beyinde köken aldıkları bölgelerde veya seyirleri boyunca travma, iskemi ya da bası gibi faktörlerden etkilenmesi sonucu oluşuyor.

3. sinir felci 

Göz kapağı düşüklüğüne çift görme eşlik ediyorsa, etkilenen taraftaki gözde kayma (şaşılık) veya göz bebeğinde büyüme varsa, nedeni 3. sinir felci olabiliyor. Bu tablo; diyabete, yüksek tansiyona, travmaya ya da beyin sapında köken aldığı bölgede inmeye, damar tıkanıklığına veya kitle gibi lezyonlara bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. 

Horner sendromu  

Horner Sendromu’nda kapak düşüklüğünden çok, göz kapak aralığında daralma oluyor ve aynı taraftaki göz bebeğinde küçülme izleniyor. Horner Sendromu, tutulan sinir liflerinin beyin, omurilik, hatta göğüs kafesindeki uzun seyrinden dolayı akciğer kanseri dahil ilgili anatomik bölgeleri etkileyen birçok önemli hastalığın belirtisi olabiliyor.

Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Pınar Kahraman Koytak, “Özellikle akut geliştiyse veya baş ağrısı ile göz bebek boyutlarında değişiklik eşlik ediyorsa, göz kapağı düşüklüğünün acil nörooftalmolojik muayene ve nöroradyolojik tetkikler ile değerlendirilmesi gerekiyor.

Zira 3. sinir felci hayatı tehdit eden anevrizma gibi damarsal basılarla; Horner sendromu ise karotis disseksiyonu gibi yırtıklarla da ilişkili olabiliyor” diye konuşuyor. 

Horner sendromu  

KAS-SİNİR KAVŞAK HASTALIKLARI

Diğer nörolojik nedenlere göre daha sık görüldükleri, ilaçla tedavi edilebilir oldukları ve kapak cerrahisi planı varsa öncesinde dışlanmaları gerektiği için ‘kas-sinir kavşak’ hastalıklarının tanıda atlanmamaları oldukça önem taşıyor.

Doç. Dr. Pınar Kahraman Koytak, “Miyastenia gravis gibi bu tür hastalıklarda kas ve sinirler normal olsalar da bağışıklık sistemini ilgilendiren bir problemden dolayı kas-sinir kavşağındaki iletimde bir problem söz konusu oluyor. Buna bağlı olarak kas işlevini düzgün yapamıyor ve değişken, yorulmakla artan – dinlenmekle düzelen kas güçsüzlüğü ile bitkinlik görülüyor” diyor. 

Miyastenia gravis 

Miyastenia gravis gibi kas-sinir kavşak hastalıklarında en sık ve en erken etkilenen kaslar göz çevresi kasları olduğu için hastalar genellikle ilk olarak akşama doğru artan göz kapağı düşüklüğü ve/veya çift görme yakınmalarıyla hekime başvuruyorlar.

Bunun dışında kol ve bacak kaslarında güçsüzlük, yutma, konuşma, çiğneme, hatta solunum güçlüğü de oluşabiliyor. “Bu bulgular oldukça önemli olup solunum yetmezliği ile seyreden ve miyastenik kriz denilen acil klinik tabloyla ilişkili olabiliyor” uyarısında bulunan Doç. Dr. Pınar Kahraman Koytak, “Dolayısıyla hastaların yakın ve düzenli takibi gerekiyor. Hastalık sıklıkla immün tedavi seçenekleriyle iyi kontrol altına alınıyor.

Eğer göğüs kafesinde yer alan timüs bezinin kötü huylu tümörü ile ilişkili ise erken cerrahiyle bezin çıkartılması gerekiyor” diye konuşuyor. Sadece göz kaslarının tutulduğu oküler miyasteni hastalarına ise tanı koymak bazen güç olabiliyor, zira taklitçi hastalıklar ile karışabiliyor. Kesin tanı için tek lif elektromiyografisi gibi ileri elektrofizyolojik tetkikler oldukça yardımcı oluyor. 

Miyastenia gravis

KAS HASTALIKLARI (MİYOJENİK NEDENLER)

Göz çevresindeki kasların etkilendiği kas hastalıkları (progresif eksternal oftalmopleji ve mitokondrial miyopatiler, miyotonik distrofi gibi) genellikle genetik nedenli oluyor. Göz kapağı düşüklüğü çoğunlukla iki taraflı ve simetrik özellik sergiliyor, bazılarında gözlerde ciddi hareket kısıtlılığı eşlik edebiliyor. Bunların yanı sıra kol ve bacak kaslarında güçsüzlük veya kasılma, yutma güçlüğü ve sistemik bulgular da ortaya çıkabiliyor.

Oldukça nadir görülen bu tablolarda aile öyküsünün iyi sorgulanması, detaylı nörooftalmolojik ve nöromusküler muayene, elektromiyografi ile genetik inceleme başta olmak üzere ileri tetkiklerle değerlendirme büyük önem taşıyor. 

Kontakt lenslerden gözleri ovmaya

Göz kapağının anatomik olarak yerinde durmasını sağlayan kas ve dokuların işlevlerini etkileyen pek çok etken gözlerde kapak düşüklüğüne yol açabiliyor. Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Pınar Kahraman Koytak,  göz kapağı düşüklüğünün erişkinlerde en sık göz kapağını kaldıran kastaki bağ dokusunun gevşemesinden veya bağlandığı yerden ayrışmasından kaynaklandığını belirterek, şöyle devam ediyor:

“Bu ayrışma yaşlanmayla beraber dokuların incelmesi, kontakt lens kullanımı, göze gelen travma, göz cerrahileri, göz kapaklarının sürekli sert bir şekilde ovulması gibi birçok etkene bağlı gelişebiliyor. Üst göz kapağının üstüne yük bindiren enfeksiyöz veya iltihabi hastalıklar ile tümöral oluşumlar da göz kapağı düşüklüğü yapabiliyor. Ayrıca kozmetik amaçlı göz çevresi ve alın kaslarına uygulanan botulinum toksin uygulamaları da geçici kas-sinir kavşak iletim yetersizliğine bağlı göz kapak düşüklüğüne yol açabiliyor. Bu durum geçici olup, ilacın etkisi geçince düzeliyor.”

www.turhapo.com Türkiye Haber Portalı

 1 2 3 4 5

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com


Yeliz Şenyerli ''aklımda Televizyonculuk Yoktu'' Eylül Aşkın Özel Röportaj (1)
Yeliz Şenyerli: ”Aklımda Televizyonculuk Yoktu” – Eylül Aşkın Özel Röportaj
Çiğdem Yorgancıoğlu'ndan Zeynep Özyağcılar'ın Oyununa Dair En Güzel Parçam Mı, En Güzel Perçemim (2)
Çiğdem Yorgancıoğlu’ndan Zeynep Özyağcılar’ın oyununa dair “En güzel parçam mı, en güzel perçemim?”
Chi Ci Talks Iki Eğitmen Ekonomist Söyleşiyor’dan Satır Araları – Çiğdem Yorgancıoğlu – Hüseyin Çevik – Neo Klasik Ekol İktisadi Doktrinler Ve Homoeconomicus (2)
Chi Ci Talks iki eğitmen ekonomist söyleşiyor’dan satır araları – Çiğdem Yorgancıoğlu – Hüseyin Çevik – Neo Klasik Ekol İktisadi Doktrinler ve Homoeconomicus
Hello Tomorrow Türkiye 2024 Eylül Aşkın Interviews 6
Hello Tomorrow Türkiye 2024 – Eylül Aşkın Röportajları
Melis Gürsel ''boya Kokusunun İçinde Doğdum'' Eylül Aşkın Sanatın Evrim'i Söyleşisi 1
Melis Gürsel: ”Boya Kokusunun İçinde Doğdum” Eylül Aşkın Sanatın Evrim’i Söyleşisi
İstanbul Delta Hotels By Marriott Kapılarını Çiğdem Yorgancıoğlu Chi Ci Talks Kanada‘da Yatırım Ve Göçmenlik Sempozyumuna Ve Discover Canada'ya Açıyor (1)
İstanbul Delta Hotels by Marriott kapılarını Çiğdem Yorgancıoğlu Chi Ci Talks- Kanada‘da Yatırım ve Göçmenlik Sempozyumuna ve Discover Canada’ya açıyor
Eminönü'nde Bir Saat Dükkanında Levent Kırca Ile Tanıştı Bülent Yaşık, Eylül Aşkın Söyleşi (6)
Eminönü’nde Bir Saat Dükkanında Levent Kırca ile Tanıştı – Bülent Yaşık, Eylül Aşkın Söyleşi
Karınca Jeopolitiği Tuhaf Ve Çalkantılı Bir Küresel Toplum (1)
Karınca Jeopolitiği – Tuhaf ve Çalkantılı Bir Küresel Toplum
Ayşen Birgör'den Romantik Bir Hediye ''can Ağrısı'' Şarkısı (1)
Ayşen Birgör’den Romantik Bir Hediye: ”Can Ağrısı” Şarkısı
Endotürkiye Ve Womanfest Kadınların Sağlığı İçin Bir Araya Geliyor (1)
Endotürkiye ve Womanfest: Kadınların Sağlığı İçin Bir Araya Geliyor
Evrim Sanat Galerisi'nde Melis Gürsel'in Solo Sergisi Kusur (1)
Evrim Sanat Galerisi’nde Melis Gürsel’in Solo Sergisi: “Kusur”
İllustrasyondan Sanat Öğretmenliğine Ve Ressamlığa Uzanan Bir Yolculuk, Deniz Kireç Eylül Aşkın Özel Söyleşi (1)
İllustrasyondan Sanat Öğretmenliğine ve Ressamlığa Uzanan Bir Yolculuk, Deniz Kireç – Eylül Aşkın Özel Söyleşi
Next Pera Art Gallery Love Makes All Things Possible Karma Sergisi (15)
Next Pera Art Gallery: “Love Makes All Things Possible” Karma Sergisi
Betül Ketenci ''2026'nın Sonuna Kadar Doluyuz!'' Eylül Aşkın Sanatın Evrim'i Söyleşi (5)
Betül Ketenci: ”2026’nın Sonuna Kadar Doluyuz!” Eylül Aşkın Sanatın Evrim’i Söyleşi
Şef Vladimir Mukhin İmzasıyla Sakhalin İstanbul (3)
Şef Vladimir Mukhin İmzasıyla: Sakhalin İstanbul
Asil Transport Co. Teknolojiye Yatırım Yaparak Lojistik Sektöründe Öncü Olmaya Devam Ediyor (1)
Asil Transport Co.: Teknolojiye Yatırım Yaparak Lojistik Sektöründe Öncü Olmaya Devam Ediyor
Deniz Kireç'in Seascapes Ii Sergisi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde! (1)
Deniz Kireç’in Seascapes-II Sergisi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde!
Fez Inn Hotel'de Unutulmaz Sevgililer Günü Etkinliği (1)
FEZ INN Hotel’de Unutulmaz Sevgililer Günü Etkinliği
Elvan Elvan'ın Romantizm Dolu Şarkısı Lacivert Akşamlar Dinleyenleri Büyülüyor! (4)
Elvan Elvan’ın Romantizm Dolu Şarkısı “Lacivert Akşamlar” Dinleyenleri Büyülüyor!
İstanbul'un Bağımsız Adayı Hülya Kavuzlu
İstanbul’un Bağımsız Adayı: Hülya Kavuzlu
Çarpan Etkisi Podcast Serisi Açık İletişimden Yapıcı Çatışmaya (1)
Çarpan Etkisi Podcast Serisi: Açık İletişimden Yapıcı Çatışmaya
Kirlenmiş Zihinler (3)
Kirlenmiş Zihinler
Barış Için Bilim (1)
Barış için Bilim
Gelecek Hatıraları Pera Müzesi'nde Kütahya Çini Ve Seramikleri Sergisi (2)
Gelecek Hatıraları: Pera Müzesi’nde Kütahya Çini ve Seramikleri Sergisi
Gemini Advanced Google'un Yeni Nesil Yapay Zeka Modeliyle Tanışın
Gemini Advanced: Google’un Yeni Nesil Yapay Zeka Modeliyle Tanışın

Türkiye Haber Portalı Logo 2
Turhapo Logo
Türkiye News Portal Logo

INDEX URL LIST