Turhapo Logo
Kktc Cumhuriyet Sergisi Kıbrıs Modern Sanat Müzesi

KKTC / Cumhuriyet Sergisi / Kıbrıs Modern Sanat Müzesi

KKTC’nin kuruluşunun 39’uncu yıl dönümü onuruna, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi tarafından düzenlenen “Cumhuriyet Sergisi” açıldı

KKTC’de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Kıbrıs Modern Sanat Müzesi tarafından düzenlenen “Cumhuriyet Sergisi”, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre’nin katılımı ile Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi Sergi Salonu’nda açıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’nin 39’uncu yıl dönümü, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi tarafından Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi Sergi Salonu’nda düzenlenen “Cumhuriyet Sergisi” ile kutlandı. Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nin 18 akademisyen sanatçısına ait 50 eseri bir araya getiren serginin açılışına Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ve Lefkoşa Milletvekili Ahmet Savaşan da katıldı. 

Yoğun bir katılım ile gerçekleşen serginin açılışında sırasıyla; Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Aygenç, Yakın Doğu Oluşumu Müzeler Daire Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul, Meclis Başkanı Zorlu Töre ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar birer konuşma yaptı.

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin 429’uncu sergisi olma özelliği taşıyan; resim, heykel, vitray, seramik ile baskı resimlerden oluşan Cumhuriyet Sergisi, 25 Kasım’a kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Ersin Tatar: “Sanat eserleri; ülkeyi, insanlığı ve tüm tarihi geleceğe taşıyan en büyük hazinelerdir.”

Cumhuriyet Sergisi’nin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 39’uncu kuruluş yıl dönümü onuruna düzenlenen bu özel sergide bulunmak bizler için ayrı bir önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kolay kurulmadığını ve bugünlere kolay gelinmediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, “Bugün Doğu Akdeniz’e baktığınız zaman, bağımsız ve özgür bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti görüyoruz” dedi. Özbekistan’ın Semerkant şehrinde yapılan Türk Devletler Teşkilatı zirvesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gözlemci statüsüne kabul edildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Tatar, “Ülke olarak elde ettiğimiz bu başarı ileriki günlerde daha büyük adımlar atmamıza yardımcı olacaktır” dedi. Atılan bu adımla alakalı çeşitli eleştiri ve yorumlara da cevap veren Cumhurbaşkanı Tatar, “Bizler sadece devletimizi ve Cumhuriyetimizi güçlendirerek halkımızın bağımsızlığını korumaya çalışıyoruz” dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin pek çok ülkeden sanatçılarla önemli bir sanat atmosferi yarattığını söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, “Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi sanatçılarının eserleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tarihini ve kültürünü en güzel şekilde bizlerle buluşturuyor. Sanat eserleri ülkeyi, insanlığı ve tüm tarihi geleceğe taşıyan en büyük hazinelerdir” dedi. Cumhurbaşkanı Tatar, 15 Kasım Cumhuriyet kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen törende yerli otomobil GÜNSEL’in de konvoya katılmasından değinerek, “Cumhuriyet’in 39’uncu yıl dönümü kutlamaları sırasında tören alanında milli gururumuz GÜNSEL’in çeşitli renkleriyle insanları selamlamasının çok daha derin bir anlamı vardı. O da şudur ki, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti; üreten, geliştiren ve tüm projelerini hayata geçiren bir ülkedir” dedi.

Zorlu Töre: “Atatürk’ün de ifade ettiği gibi Cumhuriyet; en büyük bayram, en büyük eser, en büyük hazine ve en büyük fazilettir.”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümü onuruna düzenlenen serginin açılışında konuşan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, sanatın ve bilimin iç içe olduğunu vurgulayarak, “Sanat ve bilim bir ülkeyi, bir milleti ileri götürebilir. Tüm bu eserler aslında sanatla, sevgiyle ve bilimle bir araya geliyor. Yakın Doğu Üniversitesi ise sanata ve bilime verdiği önemle tüm bu eserleri bugün burada bizlerle buluşturuyor” dedi.

“Atatürk’ün de ifade ettiği gibi cumhuriyet; en büyük bayram, en büyük eser, en büyük hazine ve en büyük fazilettir. Türk milletine yakışan en güzel idare tarzı cumhuriyettir” diyen Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre, Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nin sanatçılarına seslenerek “Siz değerli sanatçılarımızın bu kıymetli eserleri bizlerle buluşturması bizler için büyük mutluluktur. Ellerinize, gözlerinize tüm emeklerinize sağlık” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Ali Efdal Özkul: “21 Kasım Pazartesi günü Yeniboğaziçi’nde açılacak Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi de cumhuriyete yaraşır bir eser olacak.”

Yakın Doğu Oluşumu Müzeler Daire Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul, “Cumhuriyet Sergisi”nin Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin 429’uncu sergisi olduğunu belirterek “Yakın Doğu Ailesi olarak üzerimize düşen sorumluluğun bilinci ile hareket ediyoruz. Kıbrıs Türk halkının ihtiyaçlarını karşılamak için 43 yıldır bir çok alanda faaliyet gösteriyoruz ve göstermeye devam edeceğiz” dedi.

Prof. Dr. Ali Efdal Özkul, “15 Kasım’da Cumhuriyetimizin 39’uncu yıl dönümünün kutlandığı resmi geçit töreninde ülkemizin gurur kaynağı olan GÜNSEL de halkımızı selamladı. GÜNSEL, çok yakında dünya yolları ile buluşacak. 21 Kasım Pazartesi günü Yeniboğaziçi’nde açılacak Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi de cumhuriyete yaraşır bir eser olacak” dedi. 

İnsanın yaşamında bilim ve sanatın olmazsa olmaz iki unsur olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özkul,  “Sanat ve bilim, insan çabasının ürünleridir ve geleceğe yönelik birer ışık kaynağıdır. Bizler, bu ışık kaynağını arayan ve sorgulayan gençlerin çok daha iyi bir ortamda yetişmeleri için sanat ve bilimi birarada tutuyoruz. Yakın Doğu Oluşumu’na bağlı tüm kurumlarda verilen hizmetin ve eğitimin her evresinde, herkesi sanatla ve bilimle buluşturduk ve buluşturmaya devam ediyoruz. Çünkü insanlık gelecekte sanatları ve sanat eserleriyle anılacaktır” dedi.

Prof. Dr. Erdal Aygenç: “Bilimi ve sanatı hayatlarına katamayan toplumların, ilerleme kaydetmeleri ya da çağdaş dünyada yer bulabilmeleri mümkün değildir.”

Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Aygenç ise konuşmasına, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 39’uncu yılını kutlayarak başladı. Prof. Dr. Aygenç, Cumhuriyet’in tanımını yaparak “Cumhuriyet sevgidir, dostluktur, insanlıktır, barıştır, akıldır, bilimdir, çağdaşlıktır. Bilimi ve sanatı hayatlarına katamayan, toplumların ilerleme kaydetmeleri ya da çağdaş dünyada yer bulabilmeleri mümkün değildir” dedi.

Bilimin, eğitimin, teknolojinin ve sanatın gücüne sahip olmanın zorunluluk olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aygenç, ancak bu sayede toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel dönüşüm gerçekleştirilebileceğini vurguladı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin ve Yakın Doğu Oluşumu’nun tüm birimlerinin sanat ve bilim için uğraştığını belirten Prof. Dr. Aygenç, “Hepimizin gururu olan yerli ve milli otomobilimiz GÜNSEL, sahip olduğumuz ve yeni inşaa ettiğimiz tüm müzeler, hastaneler, kütüphaneler, programlar; bilimde, teknolojide, sağlıkta, sporda, kültür ve sanatta gerçekleştirilen tüm atılımlar bizleri ve ülkemizi aydınlık bir geleceğe kavuşturacak ışıklı basamaklardır” ifadelerini kullandı.

KKTC’nin kuruluşunun 39’uncu yıl dönümü onuruna, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi tarafından düzenlenen “Cumhuriyet Sergisi” açıldı

Mabel Matiz Abidin Tarkan #MarketTerörü Videonun Tamamı #BensuSoral #esraerol #kocaeli #YalıÇapkını Ferit #1899Netflixhttps://t.co/zsCshSrSvx

— Türkiye Haber Portalı (@Turhapo) November 18, 2022

1 2 3 4 5

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com

Booking Rezervasyon 1

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com

Booking Rezervasyon 1

Oscar Ödüllü Yönetmen George Miller, Mad Max Evrenine Geri Dönüyor Furiosa'nın Hikayesi Başlıyor! (1)
Oscar Ödüllü Yönetmen George Miller, “Mad Max” Evrenine Geri Dönüyor: Furiosa’nın Hikayesi Başlıyor!
Gelir Eşitsizliği Kapitalizmin Doğal Sonucu Mu, Yoksa Adaletsiz Bir Sistem Mi (1)
Gelir Eşitsizliği: Kapitalizmin Doğal Sonucu mu, Yoksa Adaletsiz Bir Sistem mi?
İnsan Genetiği Üzerindeki Müdahale İleri Genetik Teknoloji, Etik Mi Yoksa Tehlikeli Mi (1)
İnsan Genetiği Üzerindeki Müdahale: İleri Genetik Teknoloji, Etik mi Yoksa Tehlikeli mi?
Mesut Eren In Baskı Resim Sergisi Sanatseverlerle Buluştu (1)
Mesut Eren’in Baskı Resim Sergisi Sanatseverlerle Buluştu
Buse Arslan Ve Çağrı Şensoy Dan Sınırları Zorlayan Tiyatro Performansı Schrödinger In Öteki Kedisi (1)
Buse Arslan ve Çağrı Şensoy’dan Sınırları Zorlayan Tiyatro Performansı: “Schrödinger’in Öteki Kedisi”
Nilüfer Belediyesi Fotoğraf Müzesi, Baha Gelenbevi Ve Seyit Ali Ak ı Unutulmayanlar 1 Sergisiyle Anıyor (1)
Nilüfer Belediyesi Fotoğraf Müzesi, Baha Gelenbevi ve Seyit Ali Ak’ı “Unutulmayanlar-1” Sergisiyle Anıyor
Geri Dönüşüm Ekonomisi Atıkları Kaynağında Değerlendirme (3)
Geri Dönüşüm Ekonomisi: Atıkları Kaynağında Değerlendirme
Back To The Future (1985) Zamanın Ötesinde En İyi Zaman Yolculuğu Filmleri Listesi (1)
Zamanın Ötesinde: En İyi Zaman Yolculuğu Filmleri Listesi
Samim Kocagöz ün Zengin Edebiyat Dünyası Nın Belgeseli (1)
Samim Kocagöz’ün Zengin Edebiyat Dünyası’nın Belgeseli
Ey Türkiye Vergi Maratonu Yarışması Nda Yeteneklerini Sergileyen Genç Vergi Profesyoneli Belli Oldu (1)
EY Türkiye Vergi Maratonu Yarışması’nda Yeteneklerini Sergileyen Genç Vergi Profesyoneli Belli Oldu
Edcrunch Konferansı, Eğitim Profesyonellerini Kazakistan Da Bir Araya Getirdi (5)
EdCrunch Konferansı, Eğitim Profesyonellerini Kazakistan’da Bir Araya Getirdi
Reyhan Uludağ ın Hadi Bana Çizgini Anlat Sergisi, Altunizade Kültür Ve Sanat Merkezi Nde (1)
Reyhan Uludağ’ın “Hadi Bana Çizgini Anlat” Sergisi, Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde
Paperwork, Türkiye’nin En Büyük İş Süreçleri Zekâsı Etkinliğinde İş Akışı Ve Doküman Yönetimi Çözümleri Alanındaki Yenilikleri Paylaştı (5)
PAPERWORK, Türkiye’nin En Büyük İş Süreçleri Zekâsı Etkinliğinde İş Akışı ve Doküman Yönetimi Çözümleri Alanındaki Yenilikleri Paylaştı
Onur Alakay İmzalı Abstract Acceleration Sergisi Root Karaköy De Sanatseverlerle Buluştu (2)
Onur Alakay İmzalı ‘Abstract Acceleration’ Sergisi Root Karaköy’de Sanatseverlerle Buluştu
Renk Analizi Akımı Kişisel Stilinizi Keşfedin! Seamlesstance (1)
Renk Analizi Akımı: Kişisel Stilinizi Keşfedin! Seamlesstance
Mördak Talent Academy, Yapay Zeka Destekli Senaryo Yazarlığı Atölyesi İle Yeteneklere Yeni Bir Kapı Açıyor (1)
Mördak Talent Academy, Yapay Zeka Destekli Senaryo Yazarlığı Atölyesi İle Yeteneklere Yeni Bir Kapı Açıyor
İklim Değişikliği Gerçek Mi Bilimsel Ve Politik Tartışmalar (1)
İklim Değişikliği Gerçek mi? Bilimsel ve Politik Tartışmalar
Bahadır İçel, Uyumsal Zeka Aq Tüm Zamanların Başarı Formülü İle Dikkat Çekiyor (2)
Bahadır İçel, “Uyumsal Zeka AQ: Tüm Zamanların Başarı Formülü” İle Dikkat Çekiyor
'değer Dünyama Şarkısıyla Devam Ediyor (1)
”Elvan Elvan”, Müzik Kariyerine ”Değer Dünyama” Şarkısıyla Devam Ediyor
Aslıhan Çiftgül ün Miracle Sergisi Tokyo Da Sanatseverlerle Buluştu (1)
Aslıhan Çiftgül’ün “Miracle” Sergisi Tokyo’da Sanatseverlerle Buluştu
Deka Dekadizm
Deka-Dekadizm
Culinary Forum, Gastronomi Sektörüne Connection Temasıyla Değer Katıyor (1)
Culinary Forum, Gastronomi Sektörüne “Connection” Temasıyla Değer Katıyor
Organ Bağışında Farkındalık Yaratmak İçin Bahadır Tatlıöz Seminerde Konuştu (2)
Organ Bağışında Farkındalık Yaratmak İçin Bahadır Tatlıöz Seminerde Konuştu
Hubtic Ve Pledge, Sürdürülebilir Lojistik İçin İş Birliği Yapıyor (9)
Hubtic ve Pledge, Sürdürülebilir Lojistik İçin İş Birliği Yapıyor
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Öğretmenler Günü Nü Anlamlı Bir Etkinlikle Kutladı (5)
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Öğretmenler Günü’nü Anlamlı Bir Etkinlikle Kutladı
1 2 3 276

Türkiye Haber Portalı Logo 2
Turhapo Logo
Türkiye News Portal Logo

INDEX URL LIST