Turhapo Logo
B2b Pazarlama Stratejileri Polat Makina Ahengi Keşfet Doğanın Estetiği Ve Matematiğinden Ilham Alan Kampanya

Polat Makina – Ahengi Keşfet – B2B Pazarlama Stratejileri

B2B Pazarlama Stratejileri – Polat Makina – Ahengi Keşfet

Doğanın estetiği ve matematiğinden ilham alan kampanya

Dört buçuk metrekarelik küçük bir atölyede başladığı yolculuğunu bugün 43 ülkede 13 grup şirketi, 14 bayi ve distribütörlükle sürdüren Polat Makina, doğanın izlerini sanayiye taşıyan önemli bir kampanyaya imza atıyor.

Zeytinyağı, yiyecek ve içecek, süt ve süt ürünleri, çevre ve atık su, kozmetik, ilaç gibi çeşitli sektörlerin yanı sıra diğer tüm kimyasal ve endüstriyel sektörler için santrifüj ve ekstraksiyon teknolojileri geliştiren şirket, ekipmanlarının uyumunun tabiat ile kesiştiği noktaları “Ahengi Keşfet” kampanyası ile anlatmayı hedefliyor.

B2B Pazarlama Stratejileri - Polat Makina - Ahengi Keşfet Doğanın estetiği ve matematiğinden ilham alan kampanya (7)

Vizyonu ile yarım asra yakın süredir makine sektörüne liderlik eden Polat Makina, B2B pazarlama stratejilerinde ezberleri bozan bu kampanya ile yaşamın farklı döngülerine odaklanarak makinelerin işlevlerini doğanın işleyişi ve estetiğiyle eşleştiriyor.

Endüstrinin bir parçası olarak oldukça mekanik ve teknik bir şirket gibi algılandıklarını söyleyen Polat Makina Marka ve Pazarlama Müdürü Aysu Sağdıç, aslında ana faaliyetlerinin hayatın akışındaki uyumu bulmak olduğunu ve imza attıkları kampanya ile daha geniş bir kitleye bu hikâyeyi anlatmak istediklerini vurguluyor. 

Temelleri 1978 yılında atılan ve kurulduğu günden bu yana dünya çapındaki satış ve servis ağı ile inovasyon, kalite, hizmet ve müşteri ilişkilerinde “en iyi” olmak için çalışan Polat Makina; ekipmanların ve doğanın buluştuğu farklı, cesur ve kreatif bir kampanyaya hayat veriyor. “Ahengi Keşfet” kampanyasıyla sektöre yepyeni bir perspektif kazandırmaya hazırlanan şirket, hayatın akışındaki uyumu keşfetme yolculuğunu anlatıyor.

Sanayinin farklı faaliyet kollarına çözüm ortaklığı yapan Polat Makina, bu projeyle her ne kadar teknik bir iş yapsa da ilhamını doğadan aldığını, en önemlisi sanatsal ve metaforik yaklaşımlarla tabiatla kesiştiği noktaları anlatmayı hedefliyor.

Doğadaki tüm kaynaklara bakıldığında hepsinin uyum içinde olduğunu ifade eden Polat Makina Marka ve Pazarlama Müdürü Aysu Sağdıç, santrifüj ve ekstraksiyon sistemlerinin temel prensiplerine de tıpkı doğada olduğu gibi kusursuz bir uyum ve matematik içinde çalıştıklarını gösterecekleri projeyle ilgili açıklamalarda bulundu.

B2B Pazarlama Stratejileri - Polat Makina - Ahengi Keşfet Doğanın estetiği ve matematiğinden ilham alan kampanya (3)

Makinelerin çalışma prensibi ile doğanın işleyişi aynı hikâyede buluştu

Hayatın farklı verileri ele alındığında belki de sanat ve estetikle en son eşleştirilecek şeyin bir makine olacağını söyleyen Aysu Sağdıç; “Bizi de harekete geçiren ve denenmemişi denemeye iten temel motivasyon bu oldu.

Doğanın kendi içindeki matematiğinin ne denli kusursuz bir şekilde işlediği bilincini kurum kültürümüzün parçası haline getiren bir şirket olarak, aslında ekipmanlarımızı her zaman bu yaklaşım çerçevesinde geliştiriyorduk. Sadece bunu anlatmak için daha özel bir yol bulmak istedik.

Polat Makina olarak ekipmanlarımızla firmaların doğadan elde edilen maddeleri ayırarak istenilen ürünü elde etmelerine yardımcı oluyoruz. Burada kullanılan ekipmanlarımızın temel prensipleri ise neredeyse doğanın işleyişi ile birebir aynı. Denge, matematik, fayda, uyum ve hatta estetik konusunda kesişen ve birbirini besleyen çok nokta var. Hayata dokunan işler yaparken hayatın içinden benzerlikler bulmak da kolay oldu.

Yüzlerce yıllık ağaçlardan elde edilen zeytinin şifa kaynağı olan zeytinyağına dönüşmesi, kirli olduğunu düşündüğümüz suyun yeniden kullanılabilecek temiz suya dönüştürülmesi ve biyoenerjide kullanılabilecek değerli bileşenler içeren çamurun susuzlaştırılması gibi birçok hayati konuya odaklandık.

Üretimin meyvelerin ve çeşitli yiyeceklerin soframıza gelene kadar geçirdiği sürece, renklerin sevdiğimiz güzel bitkilerden elde edilmesi hikâyesine, kısacası doğanın bize verdiği tüm bu güzelliklere baktık ve kusursuz bir uyum gördük. Yaptığımız işin özünü tabiata ektik ve sonuç olarak ortaya Ahengi Keşfet kampanyası çıktı” şeklinde konuştu.

B2B Pazarlama Stratejileri - Polat Makina - Ahengi Keşfet Doğanın estetiği ve matematiğinden ilham alan kampanya (2)

B2B pazarlamaya farklı bir vizyon ve bakış açısı getirecek

Dünyadaki değişimin iletişimde de kendini gösterdiğine dikkat çeken Aysu Sağdıç, B2B bir marka için farklı ve yenilikçi olan yeni kampanyanın etkileri hakkında şunları söyledi: “B2B şirketlerin çoğu, yalnızca teknolojilerini veya ekipmanlarını sergileyerek ürünlerine veya sundukları çözümlere odaklanıyor.

Ancak bu durum zamanla hem kısır döngüye hem de heyecan uyandırmayan mekanik iletişim çalışmalarına dönüşüyor. Biz bu döngüyü kırmak ve sektöre heyecan katmak istedik. İletişimde yeni bir kimya var ve biz ulaşmak istediğimiz kitleye bu kimyanın dokunacağına inandık. Ahengi Keşfet sloganı ile öne çıkan kampanyamız, istediğimiz kitlenin farkındalığını yakalıyor ve tüketicinin dikkatini çekiyor.

Bu değeri yakalamak için tabiattan aldığımız ilhamı sanat ve metaforik bir dil kullanarak doğa ana söylemiyle aktardık. Doğadan aldığımız ilhamı naif ama hikâye anlatma gücü çok etkileyici olan bale ile anlattık. Firma vizyonumuzu harmoni içinde sürekli ileriye giden dans adımlarıyla vurguladık.

Santrifüj teknolojilerimizin uygulama alanlarını balerinin kullandığı tüllerin renkleriyle, ekstraksiyon teknolojilerimizi ise renkli tozlar ve dinamik hareketlerle görselleştirdik. Kampanyamız kapsamında hazırladığımız videomuzda makinelerimizin ayırma işlemlerini de bu sanatla örneklendirilerek somutlaştırdık.”

B2B Pazarlama Stratejileri - Polat Makina - Ahengi Keşfet Doğanın estetiği ve matematiğinden ilham alan kampanya (4)

Polat’ın Doğa Anası İstanbul’dan sonra İtalya’da

“Ahengi Keşfet” kampanyası çerçevesinde destekleyici pazarlama stratejileri de geliştirdiklerini belirten Aysu Sağdıç; “Kampanyamızın kapsamını genişletebilmek adına gerilla pazarlama çalışmaları da yapıyoruz. İlk gösterilerimizin temasını ‘Polat’ın Doğa Anası İstanbul’da!’ olarak belirledik. Kısa bir süre önce Ayasofya, Ortaköy, Beşiktaş-Kadıköy vapuru, Bağdat Caddesi ve Caddebostan sahilinde bale gösterileri düzenledik.

Hizmet verdiğimiz tüm uygulama alanlarına özgü farklı renklerdeki rozetleri de izleyicilere dağıttık. 8-11 Kasım tarihleri arasında İtalya’da katılacağımız ECOMONDO The Green Technology Fuarı’nda da aynı gösteriyi yapmayı hedefliyoruz. Fuarın ikinci günü farklı saatlerde bale gösterisi gerçekleştireceğiz, ayrıca Roma’da farklı lokasyonlarda da viral olarak dans gösterimizi sergilemeyi planlıyoruz.

Tüm bu çalışmalarımızın metaforik yaklaşımı ve sanatsal dokunuşlarıyla B2B pazarlamaya farklı bir vizyon ve bakış açısı getireceğine, en önemlisi de marka imajımıza değer katacağına inanıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

B2B Pazarlama Stratejileri - Polat Makina - Ahengi Keşfet Doğanın estetiği ve matematiğinden ilham alan kampanya (5)

1 2 3 4 5

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com


Sanatın Evrim'i 23. Bölüm Erdoğan Paksoy, Eylül Aşkın Evrim Sanat, Mikado İletişim (6)
Sanatın Evrim’i 23. Bölüm – Erdoğan Paksoy, Eylül Aşkın – Evrim Sanat, Mikado İletişim
Ferhan Karaselçuk The Wall Art Gallery On The Wall Summer 24 Sergisi (10)
Ferhan Karaselçuk – The Wall Art Gallery – On The Wall Summer 24 Sergisi
Narköy’de Zen Liderlik Kampı Doğadan İlham Alan 17 Yönetici Bir Araya Geldi (5)
Narköy’de Zen Liderlik Kampı: Doğadan İlham Alan 17 Yönetici Bir Araya Geldi
Diyetisyen Emine Uluçay Aşure, Doğru Malzemelerle Sağlığa Faydalı (1)
Diyetisyen Emine Uluçay: “Aşure, Doğru Malzemelerle Sağlığa Faydalı”
Didem Tüzel “ya Hep Ya Hiç Felsefesiyle Ilerliyorum” (5)
Didem Tüzel: “Ya hep ya hiç felsefesiyle ilerliyorum”
Paketli Gıdalar Ve Karaciğer Sağlığı Dikkat Edilmesi Gerekenler (3)
Paketli Gıdalar ve Karaciğer Sağlığı: Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sanat Ve Siyaset Çağdaş Sanatın Toplumsal Hareketlerle İlişkisi
Sanat ve Siyaset: Çağdaş Sanatın Toplumsal Hareketlerle İlişkisi
Sanatın Evrim'i 22. Bölüm Gülay Yüksel, Günsu Saraçoğlu Evrim Sanat, Mikado İletişim (1)
Sanatın Evrim’i 22. Bölüm – Gülay Yüksel, Günsu Saraçoğlu – Evrim Sanat, Mikado İletişim
Endeavor Türkiye Ve Melon’dan Türkiye Teknoloji Sektörü Ücret Raporu Yayınlandı (1)
Endeavor Türkiye ve Melon’dan Türkiye Teknoloji Sektörü Ücret Raporu Yayınlandı
Türkiye'nin İlk Yerli Nox Sensörü Mct Technic Tarafından Tanıtıldı (1)
Türkiye’nin İlk Yerli NOx Sensörü MCT Technic Tarafından Tanıtıldı
Amherst Early Music Festivali Zeynep Öykü (1)
Amherst Early Music Festivali’nde Zeynep Öykü Rüzgarı
İran Resim Sergisi İstanbul'da (1)
İran Resim Sergisi İstanbul’da
Elvan Elvan'dan Yeni Slow Şarkı Yürek İster (1)
Elvan Elvan’dan Yeni Slow Şarkı: “Yürek İster”
Mimarlar Ve Üreticiler Için Yenilikçi Bir Platform Moon (1)
Mimarlar ve Üreticiler için Yenilikçi Bir Platform: MOON
Evrim Sanat Galerisi'nde Climate Ist’24 Sergisi Başladı (2)
Evrim Sanat Galerisi’nde “CLIMATE-IST’24” Sergisi Başladı
Rukiye Bektaş “bütün Filmde Doğaçlama Oynadım” Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi (1)
Rukiye Bektaş: “Bütün filmde doğaçlama oynadım” Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Sanatın Evrim'i 21. Bölüm Deniz Say, Eylül Aşkın Evrim Sanat, Mikado İletişim (1)
Sanatın Evrim’i 21. Bölüm – Deniz Say, Eylül Aşkın – Evrim Sanat, Mikado İletişim
Çiğdem Yorgancığlu 57. Yaş Kutlaması Ve Mim Chi 360 Atölyesi (1)
Çiğdem Yorgancığlu 57. Yaş Kutlaması ve MIM CHI 360 Atölyesi
Sinan Saygı'nın Yeni Kitabı 'İletişim Bir Süreçtir' Raflarda (1)
Sinan Saygı’nın Yeni Kitabı: ‘İletişim Bir Süreçtir’ Raflarda
Osman Yüksekyayla Şanlıurfa'dan Müzik Dünyasına Bir Yıldız Doğuyor (1)
Osman Yüksekyayla: Şanlıurfa’dan Müzik Dünyasına Bir Yıldız Doğuyor
Serdar Ortaç’ın Psikoterapisti Yelda Başaran’dan Açıklamalar (1)
Serdar Ortaç’ın Psikoterapisti Yelda Başaran’dan Açıklamalar
Yorgancioğlu mim Chi 360 Kabile Dansından Tangoya Cadde24’te (1)
Yorgancioğlu Mim Chi 360 Kabile Dansından Tangoya Cadde24’te
Aspava 111 (1)
Aspava
Sanatçı Hülya Yazıcı'nın Küratörlüğünde Küçük İşlerbüyük İşler Sergisi Açıldı (1)
Sanatçı Hülya Yazıcı’nın Küratörlüğünde “Küçük İşler/Büyük İşler” Sergisi Açıldı
Dilara Kırmıt Moda Dünyasından Oyunculuk Sahnesine (3)
Dilara Kırmıt “Altınçağ – Paralel” Kraliçe Krios ”Bu hikaye benim kaderim”

Türkiye Haber Portalı Logo 2
Turhapo Logo
Türkiye News Portal Logo

INDEX URL LIST